HomeSpołeczeństwoObywatelski głos w obronie praw człowieka Białorusinów i Polaków mieszkających na Białorusi – podpisz petycję!

Obywatelski głos w obronie praw człowieka Białorusinów i Polaków mieszkających na Białorusi – podpisz petycję!

Piotr Kościński, prezes Fundacji Joachima Lelewela, znany dziennikarz, publicysta i naukowiec, wybitny znawca problematyki białoruskiej wraz z grupą nieobojętnych na niesprawiedliwość obywateli Rzeczypospolitej Polskiej zainicjował zbieranie podpisów pod petycją w obronie praw człowieka Białorusinów i Polaków mieszkających na Białorusi, której treść jest dostępna na stronie www.petycjeonline.com.

Publikujemy tekst Petycji i zachęcamy do jej podpisywania:

Od ponad pół roku po sfałszowanych przez Aleksandra Łukaszenkę wyborach prezydenckich na Białorusi trwa terror, którego celem jest zdławienie wolnościowych i demokratycznych aspiracji Białorusinów. Towarzyszy mu wysokie natężenie antypolskiej propagandy, która za wszystko co się dzieje obwinia inspirację zewnętrzną, a przede wszystkim Polskę i Polaków. Teraz fala represji dotknęła bezpośrednio polską mniejszość i jej liderów. Prezes Związku Polaków na Białorusi trafiła do aresztu, a także wytoczono przeciwko niej sprawę karną. Za kratami znaleźli się również inni działacze ZPB. Stawiane są im całkowicie bezpodstawne zarzuty siania nienawiści między narodami i propagowania nazizmu. Poważnie zagrożone jest polskie szkolnictwo w tym kraju, a przede wszystkim nauczające języka polskiego polskie szkoły społeczne prowadzone przez ZPB i inne polskie organizacje.

Niezależnie od naszych różnych, a nawet przeciwstawnych poglądów politycznych, wyrażamy głębokie przekonanie, że Polska jako państwo powinna zademonstrować swą determinację w obronie zarówno polskiej mniejszości na Białorusi, jak i wolności i praw całego społeczeństwa białoruskiego, które się ich z taką determinacją domaga. Powinniśmy mobilizować w tej sprawie także naszych zagranicznych partnerów i międzynarodowe instytucje.

Polskie społeczeństwo – samorządy i organizacje pozarządowe – powinno takie działania ze wszystkich sił wesprzeć. Reżim Aleksandra Łukaszenki musi dostrzec nasze zdecydowanie; nasze wsparcie powinni odczuć rodacy żyjący nad Niemnem i Prypecią.

Jednoznaczna postawa wobec skandalicznych naruszeń praw człowieka, jakie mają miejsce na Białorusi oraz nasz sprzeciw wobec prześladowań dotykających polską mniejszość i całe białoruskie społeczeństwo, to nasza moralna powinność, a jednocześnie zasadniczy i żywotny interes Polski.

Podpisz Petycję w obronie praw człowieka Białorusinów i Polaków mieszkających na Białorusi 

Znadniemna.pl za petycjeonline.com

Najnowsze komentarze

  • Dla do dobra Białorusi i wszystkich jej mieszkańców nie będę podpisywał tej petycji.
    Białoruś rozwija się lepiej od Polski, jest już od nas bogatsza, ma od Polski więcej suwerenności i z bólem patrzę jak polskie władze niszczą ten przyjazny Polsce kraj, zamiast się z nim łączyć.
    Tfu demokracja zniszczyła już kawał świata: Bliski Wschód, Europę Zachodnią, teraz niszczy Polskę i Amerykę.

Skomentuj

Skip to content