HomeSpołeczeństwoDrakońska grzywna dla prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireny Biernackiej

Drakońska grzywna dla prezes Oddziału ZPB w Lidzie Ireny Biernackiej

Irena Biernacka, prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie została skazana przez sędziego Igora Koszko na grzywnę wysokości 50 tzw. jednostek podstawowych, czyli na kwotę 1450 rubli białoruskich, co stanowi ponad 500 USD.

Działaczka ZPB była sądzona za solidarność z mieszkańcem Lidy, aktywistą opozycji Witoldem Aszurkiem, czyli za obecnośc na jego procesie sądowym. Irenę Biernacką ukarano już na podstawie znowelizowanego Kodeksu Adminidtracyjnego, przewidującego drakońskie kary za kontestowanie panującego na Białorusi reżimu politycznego.

Przypomnijmy, że Irena Biernacka wcześniej stawała już przed sądem w Lidzie, m.in. za udział w nowennie pompejańskiej, którą miejscowi katolicy odprawiali obok lidzkiej fary w intencji powrotu na Białoruś niewpuszczanego wówczas do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Potem prezes Oddziału ZPB w Lidzie była karana za to, że wracając z kościoła stała się ofiarą milicyjnej łapanki przeciwko lidzkim krytykom rządów białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Wówczas sąd orzekł  Irenie Biernackiej karę grzywny równowartą ok 1400 złotych.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • ogłosić „zrzutkę”

  • dokladnie
    podajcie konto

Skomentuj

Skip to content