HomeBiałoruśPrezes Oddziału ZPB w Lidzie znowu stanie przed sądem

Prezes Oddziału ZPB w Lidzie znowu stanie przed sądem

Irena Biernacka, prezes Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Lidzie jest wzywana na jutro, 4 marca, do Sądu Rejonowego Lidy w związku ze wszczętym przeciwko niej postępowaniem administracyjnym. Wobec polskiej działaczki sąd może zastosować nowe, surowsze niż dotąd, kary, które obowiązują na Białorusi od 1 marca.

Z wezwania sądowego, treść którego Irena Biernacka opublikowała na swojej stronie na facebooku, wynika, że wszczęto przeciwko niej postępowanie administracyjne na podstawie art 23.34, części 3 Kodeksu Administracyjnego Republiki Białorusi. Chodzi prawdopodobnie o obecność Ireny Biernackiej na procesie lidzkiego opozycjonisty Witolda Aszurka, skazanego za organizowanie protestów opozycyjnych w Lidzie w procesie karnym. Po ogłoszeniu wyroku na Witolda Aszurka, obecna na sali sądowej publiczność głośno protestowała przeciwko decyzji sądowej, co mogło przez władze zostać zinterpretowane, jako nielegalny protest.

Przypomnijmy, że Irena Biernacka stawała już przed sądem w Lidzie, m.in. za udział w nowennie pompejańskiej, którą miejscowi katolicy odprawiali obok lidzkiej fary w intencji powrotu na Białoruś niewpuszczanego wówczas do kraju arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Potem prezes Oddziału ZPB w Lidzie była karana za to, że wracając z kościoła stała się ofiarą milicyjnej łapanki przeciwko lidzkim krytykom rządów białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenki. Wówczas sąd orzekł  Irenie Biernackiej karę grzywny równowartą ok 1400 złotych.

Podzcas jutrzejszego procesu Irenie Biernackiej może grozić zaostrzona od 1 marca kara za udział w nielegalnym proteście. Jeśli sąd uzna, że popełniła recydywę, to może jej orzec karę aresztu, bądź robót społecznych, albo ukarać grzywną wysokości nawet 200 tzw. jednostek podstawowych, równowartych kwocie ok. 8,5 tysiąca złotych.

Proces Ireny Biernackiej w Sądzie Rejonowym Lidy jest wyznaczony na godzinę 15:00 czasu białoruskiego. Rozprawę poprowadzi sędzia Igor Koszko.

 Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Pani Irenko, wytrwałości !

Skomentuj

Skip to content