HomeHistoriaW Brześciu zrealizowano IV edycję projektu pt. „Uwolnić historię”

W Brześciu zrealizowano IV edycję projektu pt. „Uwolnić historię”

IV edycję projektu pt. „Uwolnić historię”, wspieranego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie”, zrealizował pod koniec grudnia 2020 roku Brzeski Oddział Obwodowy Związku Polaków na Białorusi.

Kadr z filmu pt. „Kraj rodzinny Napoleona Ordy”

Projekt, polegający na rejestracji  w formacie nagrań wideo wspomnień świadków wydarzeń historycznych, związanych z życiem i działalnością  Polaków na  Polesiu, był realizowany w ubiegłym roku przez młodych filmowców Olgę i Andrzeja Wasilewiczów, będących działaczami  Brzeskiego  Obwodowego Oddziału ZPB.

Dzięki staraniom państwa Wasilewiczów w 2020 roku powstały filmy dokumentalne upamiętniające polskie ślady i postacie historyczne, związane z ziemią brzeską i Polesiem: „Bereza. Ruiny klasztoru Kartuzów z XVI w.”, „ Z miłością do Polesia, Hruszówka Reytanów”, „Kraj rodzinny Napoleona Ordy”, „Polskie koszary artyleryjskie w Słobódce”, „Grób Aleksandra  Mickiewicza w Kobryniu”,”O Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Janowie Poleskim”, „ Posiadłość Trębickich w Linowie”, „Maria Rodziewiczówna i jej Hruszowa”, „Siechmowicze Kościuszków” i inne.

Filmy i wywiady wideo dokumentujące historię polskiego Polesia, które zostały zrealizowane w ramach projektu „Uwolnić historię”, są dostępne na stronie internetowej kwartalnika „Echa Polesia”, będącego organem prasowym Brzeskiego  Obwodowego Oddziału ZPB.

Obejrzyj filmy i nagrania

 Alina Jaroszewicz, prezes Brzeskiego  Obwodowego Oddziału ZPB i redaktor naczelna kwartalnika „Echa Polesia”

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content