HomeHistoriaŚwiąteczne prezenty dla Sybiraków Lidy

Świąteczne prezenty dla Sybiraków Lidy

Świąteczne zestawy cukiernicze od najlepszych polskich producentów otrzymali 19 grudnia z rąk konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka i jego małżonki Elżbiety z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Polacy Lidy, będący ofiarami wywózek na Syberię i do Kazachstanu w czasach stalinowskich.

Spotkanie świąteczne Sybiraków z szefem grodzieńskiej placówki konsularnej zorganizowała w siedzibie Oddziału ZPB w Lidzie prezes miejscowego oddziału Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych Helena Giebień.

Przemawia Helena Giebień, prezes Stowarzyszenia Polaków – Ofiar Represji Politycznych w Lidzie

Sybiraczka w imieniu środowiska Sybiraków Lidy złożyła Jarosławowi Książkowi i jego małżonce życzenia świąteczne i wyraziła wdzięczność wszystkim pracownikom Konsulatu Generalnego RP w Grodnie za stałą opiekę i troskę okazywaną żyjącym w Lidzie Sybirakom przez polskich dyplomatów.

Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Jarosław Książek, podkreślił z kolei, że bardzo sobie ceni chwile, w których spotyka się z Sybirakami, którzy doświadczyli wszystkie trudy życia na wygnaniu, ale potrafili wrócić w rodzinne strony i przez dziesięciolecia dawać świadectwo polskiego patriotyzmu i niezłomności ducha kolejnym pokoleniom Polaków.  – Szalejąca w świecie pandemia nakłada mocne ograniczenia w zakresie obcowania między ludźmi i jestem wam głęboko wdzięczny za to, że chcieliście przyjść na to spotkanie, gdyż żadne środki komunikacji on-line nie zastąpią bezpośredniego obcowania z wami – przyznał dyplomata, wzruszony spotkaniem ze środowiskiem Sybiraków Lidy.

Każdy z uczestników spotkania, których według listy wywołała z imienia i nazwiska Helena Giebień, otrzymał z rąk konsula świąteczny zestaw prezentowy, zawierający delikatesowe wyroby cukiernicze najlepszych polskich producentów.

Helena Giebień ze smutkiem konstatowała, że lista Sybiraków Lidy nieubłaganie staje się coraz krótsza. Jarosław Książek zauważył z kolei, że należy się cieszyć z tego, iż żyjemy w czasach, w których na tę listę nie dopisują się nowe osoby. – Oby o próbach i cierpieniach, które przypadły wam, kolejne pokolenia dowiadywały się wyłącznie z waszych opowiadań i wspomnień – powiedział dyplomata, życząc Sybirakom Lidy spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego 2021 Roku.

Zakończyło się spotkanie wspólnym odśpiewaniem kilku polskich kolęd.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content