HomeKulturaBożonarodzeniowy turniej intelektualny dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku przy ZPB (FOTOREPORTAŻ)

Bożonarodzeniowy turniej intelektualny dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku przy ZPB (FOTOREPORTAŻ)

Drużyna Uniwersytetu Trzeciego Wieku (UTW) przy ZPB w Lidzie zwyciężyła w I Turnieju Intelektualnym pt. „Co? Gdzie? Kiedy?”, który odbył się 19 grudnia w lidzkiej siedzibie Związku Polaków na Białorusi.

Zwycięzcy turnieju – drużyna UTW Lida

W pierwszych zawodach dla seniorów-erudytów wzięły także udział drużyny UTW z Mińska i Grodna, a sam turniej był poświęcony tematyce, związanej z polską i światową tradycją świętowania Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Sześcioosobowe drużyny seniorów odpowiadały na zróżnicowane pod względem złożoności pytania, wymagające znajomości Ewangelii, polskiej wigilijnej tradycji gastronomicznej, historii polskiego kolędowania i inne, nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Prawidłowość odpowiedzi na zadawane w trzech rundach pytania oceniało jury, w którego składzie znalazł się konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek i jego małżonka Elżbieta.

Rywalizacja między seniorami okazała się niezwykle zacięta i wyrównana. Po pierwszej rundzie pytań prowadzenie objęła ekipa erudytów z Lidy. W rundzie drugiej lidzianie zapewnili sobie dużą przewagę nad grodnianami i jeszcze większą nad kolegami z Mińska, natomiast trzecia runda okazała się zwycięska dla seniorów ze stolicy Białorusi. Ten sukces drużyny UTW przy ZPB w Mińsku minimalnie wpłynął jednak na końcowy wynik turnieju, który po zsumowaniu wszystkich zdobytych w trzech rundach punktów ze znaczną przewagą wygrał UTW, działający przy Oddziale ZPB w Lidzie. Drugą co do wielkości sumę punktów uzbierali grodzieńscy erudyci, którzy w swoim gronie grają w „Co? Gdzie? Kiedy?” regularnie. To właśnie oni zaprosili do rywalizacji kolegów z Lidy i Mińska, dzięki czemu gra przerodziła się w Turniej Intelektualny o zasięgu międzyregionalnym.

Prowadząca turniej i jego organizator wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk wyraziła nadzieję, że sukces pierwszej edycji Turnieju Intelektualnego, „Co? Gdzie? Kiedy?” sprawi, iż zmagania wśród seniorów-erudytów przerodzą się w zjawisko ogólnokrajowe i w kolejnych edycjach turnieju wezmą także udział drużyny z oddziałów ZPB, działających w obwodach brzeskim, homelskim, mohylewskim i witebskim.

– Muszę pogratulować organizatorom turnieju tej inicjatywy – mówił, podsumowując wyniki zmagań intelektualnych, konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek. Dyplomata przyznał, że niektóre pytania okazały się niełatwe także dla niego i jego małżonki. – Uważam, że wszyscy możemy czuć się zwycięzcami, już chociażby z racji tego, że dzięki turniejowi odświeżyliśmy, a nawet wzbogaciliśmy swoją wiedzę na temat tradycji wigilijnej i bożonarodzeniowej, co przyda się już wkrótce, kiedy będziemy szykowali się do wigilijnych spotkań w gronie rodziny i najbliższych – przekonywał Jarosław Książek. Zaznaczył też, że punktacja, zdobyta przez wszystkie drużyny, świadczy o doskonałej znajomości przez zawodników tematyki, którą zaproponowali organizatorzy turnieju.

Wszystkie drużyny, biorące udział w turnieju, otrzymały odpowiadające zajętym miejscom Dyplomy oraz nagrody rzeczowe i upominki, które ufundował Konsulat Generalny RP w Grodnie oraz Związek Polaków na Białorusi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia:

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk przedstawia jurorów

Przemawia Jarosław Książek, konsul generalny RP w Grodnie

Drużyna UTW Lida

Drużyna UTW Grodno

Drużyna UTW Mińsk

Jury: Elżbieta Książek i Jarosław Książek

Scenka pt. „Męski dzień” w wykonaniu Kabaretu 50+, działającego przy Oddziale ZPB w Lidzie

Aktor Kabaretu 50+ Aleksander Biernacki

Zespół muzyczny 60+, działający przy Oddziale ZPB w Lidzie

Prezesi UTW z Lidy, Grodna i Mińska: Lucyna Klimaszewska, Halina Gawrus i Żanna Niżnik

Przemawia Renata Dziemiańczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury

Przewodniczący Jury Jarosław Książek ogłasza wynik turnieju

Dyplom i nagrody za zajęcie III miejsca odbiera drużyna UTW Mińsk

Dyplom i nagrody za zajęcie II miejsca odbiera drużyna UTW Grodno

Dyplom i nagrody za zajęcie I miejsca odbiera drużyna UTW Lida

Znadniemna.pl

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content