HomeSpołeczeństwoRada Naczelna Polonii Australijskiej solidaryzuje się z narodem białoruskim, samotnie walczącym o godność i prawdę (DOKUMENT)

Rada Naczelna Polonii Australijskiej solidaryzuje się z narodem białoruskim, samotnie walczącym o godność i prawdę (DOKUMENT)

Do Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi wpłynął tekst Oświadczenia, uchwalonego 18 grudnia br. przez Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w sprawie sytuacji na Białorusi.

Godło Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

Z treści Oświadczenia wynika, że Polonia australijska bardzo uważnie śledzi trwające już ponad cztery miesiące protesty Białorusinów przeciwko dyktatorskim rządom Aleksandra Łukaszenki i potępia przemoc, stosowaną przez dyktatora, nie mogącego się pogodzić z przegraną w wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia 2020 roku.

Polacy z Australii w swoim Oświadczeniu solidaryzują się z narodem białoruskim, który „na oczach całego świata, ciągle samotnie, przeciwstawia się arogancji władzy, walczy o swoją godność i należną mu prawdę”.

„Wierzymy, że pokojowe protesty narodu białoruskiego przyniosą w końcu to, co przyniósł Polakom rok 1989 – że buta Aleksandra Łukaszenki i jego rządu ustąpi przed siłą pokojowego procesu porozumienia i że wszystkie strony usiądą przy jednym stole, aby rozmawiać” – piszą członkowie Rady Polonii Australijskiej.

Dodają, że tak się stanie wówczas, kiedy z narodem białoruskim będą się solidaryzowały siły demokratyczne i wolnościowe z całego świata.

„Powstrzymajmy obojętność świata wobec Białorusi! Tak jak niegdyś Polsce, tak Białorusi dzisiaj potrzebne są bezwarunkowe wsparcie i solidarność w jej dążeniach do prawdziwej demokracji i poszanowania praw człowieka” – apelują w swoim Oświadczeniu członkowie Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Poniżej publikujemy skan uchwalonego Oświadczenia:

 

Znadniemna.pl

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content