HomeOświataPierwszakom PSS przy ZPB w Mińsku nadano godność ucznia

Pierwszakom PSS przy ZPB w Mińsku nadano godność ucznia

Uroczystość pasowania na ucznia odbyła się 11 października w Polskiej Szkole Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza, działającej od 2009 roku przy Oddziale ZPB w Mińsku. Gościem wydarzenia była prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys, a także około 40 nauczycieli z ośrodków edukacyjnych ZPB, działających w obwodach mińskim i witebskim.

Polska Szkoła Społeczna im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku w tym roku przyjęła w swoje progi 38 pierwszoklasistów. To oni stali się głównymi bohaterami jednej z pierwszych tej jesieni uroczystości szkolnej.

Larysa Krywonosowa, dyrektor Polskiej Szkole Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku

Pierwszaków i ich licznie przybyłych na szkolną uroczystość rodziców przywitała dyrektor szkoły Larysa Krywonosowa. W swoim wystąpieniu kierownik placówki podkreśliła, że uczniowie szkoły, podobnie, jak ich nauczyciele, stanowią szkolną rodzinę, w której każdy musi umieć, bądź się nauczyć rozmawiać, czytać i pisać po polsku.

Na dowód tego, że pasowani na uczniów szkoły pierwszaki, którymi opiekują się nauczycielki Irena Ławreniuk oraz Irena Zawjałowa, już po miesiącu zajęć robią spore postępy w nauce. Larysa Krywonosowa poprosiła ich o zaprezentowanie zdobytych w szkole umiejętności.

Mali artyści zarecytowali przed liczną publicznością „Abecadło” Juliana Tuwima, wystąpili z inscenizacją innych wierszy polskich poetów, zaśpiewali kilka polskich piosenek i odgadywali zagadki na temat jesieni i kolorów, które kojarzą się z tą porą roku.

Część artystyczną jednej z najważniejszych dla pierwszaków szkolnych uroczystości wsparli występami ich starsi koledzy z klas maturalnych, a także uczniowie, rozwijający swoje talenty artystyczne w działającej przy szkole pod kierownictwem Nadziei Zołotorewicz Teatralno-Muzycznej Majsterni „Gwiazdeczki”.

Występ „Gwiazdeczek”, wyreżyserowany przez Swietłanę Maczulską przy pomocy pedagoga zespołu Natalii Krywoszejewej, zachwycił publiczność, a prezes ZPB po zakończeniu części artystycznej nie kryła emocji: „Jestem zachwycona wami i pracą waszych nauczycieli. Możemy się szczycić i być dumni z tego, że uczniowie prezentują tak wysoki poziom artystyczny i tak dobrze władają językiem polskim!” – powiedziała Andżelika Borys. Podziękowała obecnym na sali rodzicom za to, że oddali swoje pociechy do szkoły przy ZPB. „ Dzięki tej szkole razem ze swoimi dziećmi będziecie poznawać język polski i tak jak oni nauczycie się polskiej tradycji i polskich obyczajów” – przekonywała prezes ZPB.

Prezes ZPB Andżelika Borys

Andżelika Borys nie przybyła na szkolną uroczystość do Mińska z pustymi rękami. Po ceremonii pasowania na ucznia, którą przeprowadziła dyrektor Larysa Krywoszejewa, prezes ZPB wręczyła każdemu nowemu uczniowi Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza przy ZPB w Mińsku upominek od Związku Polaków na Białorusi.

Placówka edukacyjna, działająca przy Oddziale ZPB w Mińsku, cieszy się w białoruskiej stolicy renomą jednego z najlepszych ośrodków nauczania języka polskiego. Języka polskiego uczy się w niej około 300 uczniów w wieku szkolnym i tyle samo osób dorosłych. W przyszłym roku szkoła wypuści w dorosły świat czterdziestu absolwentów, z których wielu złoży dokumenty na wyższych uczelniach Polski.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content