HomeKulturaSeniorzy ze Związku Polaków na Białorusi świętowali swój dzień (FOTOREPORTAŻ)

Seniorzy ze Związku Polaków na Białorusi świętowali swój dzień (FOTOREPORTAŻ)

Osoby starsze najczęściej pełnią rolę wychowawczą, a bez nich świat nie mógłby istnieć. Seniorzy ZPB, bo o nich mowa, są bardzo aktywni, tym bardziej wtedy, kiedy mogą się spotkać i działać, tak jak podczas wydarzenia, które z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych zorganizował, we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie, Związek Polaków na Białorusi.

Chór „Nadniemeńskie Melodie” pod kierownictwem Henryka Szmuraja

W niedzielę, 4 października, seniorzy z Uniwersytetów Trzeciego Wieku, działających przy oddziałach ZPB w Grodnie, Lidzie, Wołkowysku i Mińsku przybyli do największej sali, wynajmowanej przez Zarząd Główny ZPB.

W imieniu organizatorów, przybyłych gości i słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, powitała prezes ZPB Andżelika Borys. W swoim wystąpieniu zwróciła ona uwagę na bezcenne życiowe doświadczenie seniorów, z którego mogą korzystać młodsze pokolenia.

Prezes ZPB Andżelika Borys

– Życzę Wam długich lat życia w dobrym zdrowiu, pełnych radosnego ciepła, pogody ducha, a każdy dzień niech dostarcza Państwu wiele radości i uśmiechu na twarzy – powiedziała prezes ZPB.

Pod adresem zgromadzonych padły też ciepłe słowa od przedstawicielki działającej w Grodnie polskiej placówki konsularnej.

Konsul RP Karolina Świderska

– W imieniu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie chciałabym złożyć z jednej strony życzenia, a z drugiej podziękowania – zwróciła się do słuchaczy UTW konsul RP Karolina Świderska. – Życzę Państwu dużo zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz dziękuję za to, że jesteście wciąż tak bardzo aktywni, że możemy z Was brać przykład i na Was liczyć – dodała pani konsul.

Po oficjalnym otwarciu Dnia Seniora przyszła pora na wykłady edukacyjne. Paweł Kasprzyk, metodyk-konsultant, skierowany przez ORPEG do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie, wygłosił prelekcję o historii powstania w Polsce Konstytucji i zmianach, które zachodziły w Ustawie Zasadniczej w różnych okresach dziejowych państwa polskiego.

Następny prelegent, prezes Towarzystwa Polskich Lekarzy przy ZPB Leonid Syczewski, wygłosił wykład na temat: „Choroba zwana artrozą, jej przyczyny, objawy oraz sposoby zapobiegania i leczenia”. W tej części spotkania, na życzenie seniorów, działaczka ZPB z Grodna Irena Ejsmont wyświetliła film o Elizie Orzeszkowej, i opowiedziała o życiowym dorobku autorki powieści „Nad Niemnem”.

W popołudniowej części programu Dnia Seniora jego uczestnicy zostali podzieleni na cztery grupy wedle zainteresowań. Jedna z nich wzięła udział w warsztatach dziennikarskich, które poprowadził dziennikarz TVP Polonia Andrzej Poczobut.

Seniorzy, zainteresowani rozwojem sprawności fizycznej wzięli udział w szkoleniach z techniki uprawiania Nordic Walking, które poprowadził mistrz Polski w tej dyscyplinie sportowej Andrzej Dziedziewicz.

Wśród słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku znalazła się także grupa chętnych do udziału w zajęciach z podstaw warsztatu aktorskiego i improwizacji teatralnej, które poprowadziła Anna Meniuk, metodyk-konsultant, skierowany przez ORPEG do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Dużym zainteresowaniem wśród słuchaczy UTW cieszyła się także zorganizowana dla nich gra intelektualna pt. „Co? Gdzie? Kiedy?”.

Zakończył się Dzień Seniora w Grodnie przeglądem talentów artystycznych, na który złożyły się występy: grupy wokalnej „Społem” z Mińska pod kierownictwem Aleksandra Szugajewa, zespołu instrumentalnego „60+” z Lidy pod kierownictwem Leokadii Sachoń oraz chóru „Nadniemeńskie Melodie” pod kierownictwem Henryka Szmuraja.

Seniorzy gorąco witali także gwiazdę koncertu, którą była śpiewaczka z Mińska Nadzieja Brońska, organizatorka wielu przedsięwzięć kulturalnych, m.in. Festiwalu Anny German „Eurydyka”.

W programie koncertowym nie zabrakło także występów, świadczących o tym, że polscy seniorzy na Białorusi mają poczucie humoru i potrafią odnosić się do siebie z samoironią. Dowodem ta to stał się występ Kabaretu „60+” z Lidy, który zagrał scenkę „Na dyskotece”, a także występ słuchaczy z UTW w Grodnie, którzy zadebiutowali ze scenką pt. „Dzień Seniora”.

Główną atrakcją artystycznej części Dnia Seniora stał się pokaz mody, w którym swoje kreacje przedstawili seniorzy z Grodna, Lidy i Mińska.

Zakończył się Dzień Seniora uroczystym wręczeniem jego uczestnikom pamiątkowych dyplomów i prezentów.

Za świetnie spędzony wspólnie czas wszystkim uczestnikom wydarzenia podziękowała jego organizator i prowadząca – wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Paweł Kasprzyk, metodyk-konsultant, skierowany przez ORPEG do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie

Prezes Towarzystwa Polskich Lekarzy przy ZPB Leonid Syczewski

Warsztaty dziennikarskie prowadzi Andrzej Poczobut

Warsztaty teatralne prowadzi Anna Meniuk, metodyk-konsultant, skierowany przez ORPEG do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie

Gra intelektualna pt. „Co? Gdzie? Kiedy?”

Andrzej Dziedziewicz prowadzi warsztaty z techniki uprawiania Nordic Walking

Prezes UTW przy ZPB Halina Gawrus. Prezentacja UTW przy ZPB w Grodnie

Prezentacja UTW przy ZPB w Lidzie

Prezentacja UTW przy ZPB w Mińsku

Prezentacja UTW przy ZPB w Wołkowysku

Wiceprezes ZPB ds. Kultury Renata Dziemiańczuk

Grupa wokalna „Społem” z Mińska pod kierownictwem Aleksandra Szugajewa

Zespół instrumentalny „60+” z Lidy pod kierownictwem Leokadii Sachoń

Chór „Nadniemeńskie Melodie” pod kierownictwem Henryka Szmuraja

Nadzieja Brońska z Mińska

Występ Kabaretu „60+” z Lidy

Występ słuchaczy z UTW w Grodnie

Pokaz mody

Podczas wręczenia

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

 • Kochani ,gratuluję Wam z okazji Dnia Seniora. Jesteście wapaniali.Zachwyciła mnie Wasza kreatywność.wyglądacie fantastycznie.Pozdrawiam Wszystkich ,a szczególnir Halinkę Gawrus , Którą poznałam osobiście w Krakowie.
  Barbara Wysocka

 • 150 lat !

 • Kochani ,gratuluję i pozdrawiam z okazji rozpoczęcia kolejnego roku akademickiego.

  jesteście wspaniali.
  Szczególnie pozdrawiam p. Halinę Gawrus ,z którą spotkałam się w Krakowie.
  Życzę Wam wszystkiego najlepszego.
  Barbara Wysocka

Skomentuj

Skip to content