HomeOświataRozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w PSS przy ZPB w Lidzie (ZDJECIA, WIDEO)

Rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 w PSS przy ZPB w Lidzie (ZDJECIA, WIDEO)

Ponad 350 uczniów przyjęła w swoje progi w nowym roku szkolnym Polska Szkoła Społeczna, działająca przy Oddziale Związku Polaków na Białorusi w Lidzie. Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2020/2021 odbyła się w sobotę 3 października.

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego zainaugurowała modlitwa

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego w PSS przy ZPB w Lidzie przybyli liczni goście, m.in. prezes ZPB Andżelika Borys oraz konsul w Konsulacie Generalnym RP w Grodnie Stanisław Sadowy.  Goście wręczyli najmłodszym uczniom szkoły upominki z przyborami szkolnymi i słodyczami.

Przemawia konsul RP w Grodnie Stanisław Sadowy

Prezes ZPB Andżelika Borys wręcza upominki najmłodszym uczniom szkoły

Przemawiając do zgromadzonych na uroczystości uczniów i ich rodziców prezes ZPB Andżelika Borys dziękowała rodzicom za to, że oddali swoje pociechy na naukę języka polskiego do PSS przy ZPB.

Występ uczniów PSS przy ZPB w Lidzie

Na uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego przybyli honorowi goście i rodzice uczniów PSS przy ZPB w Lidzie

Jak podkreśla prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka uczniami szkoły są głównie dzieci z polskich rodzin.

– Dlatego staramy się nie tylko uczyć języka polskiego, lecz także wychowywać naszych uczniów w duchu polskiego patriotyzmu – tak określa misję szkoły Irena Biernacka.

PSS przy ZPB w Lidzie jest młodą placówką edukacyjną – istnieje od 2017 roku. Przedtem działacze miejscowego Oddziału ZPB korzystali z dobrodziejstwa lidzkich parafii katolickich, organizując zajęcia z języka polskiego dla dzieci i młodzieży w parafialnych salkach katechetycznych.

– W roku 2017 postanowiliśmy zebrać wszystkich uczniów pod jednym dachem. Wynajęliśmy pomieszczenie. Przy pomocy Zarządu Głównego ZPB wyposażyliśmy pomieszczenia lekcyjne, sporządziliśmy rozkład zajęć i w ten sposób powstała szkoła, która już trzy lata kształci dzieci w różnym wieku, poczynając od uczniów szkoły podstawowej i kończąc na młodzieży, która przygotowuje się do podjęcia nauki na studiach wyższych w Polsce – opowiada o szkole prezes Oddziału ZPB w Lidzie Irena Biernacka.

Kadrę pedagogiczną PSS przy ZPB w Lidzie stanowią czterej nauczyciele języka polskiego. W rozpoczętym roku szkolnym 2020/2021 ekipa pedagogiczna szkoły powiększyła się o dwie osoby. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (ORPEG) przy Ministerstwie Edukacji Narodowej RP skierował do PSS przy ZPB w Lidzie dwóch metodyków-konsultantów z Polski.

Obecność w PSS przy ZPB w Lidzie doświadczonych pedagogów z Polski oznacza dla placówki podniesienie jej prestiżu oraz poziomu nauczania. Już dzisiaj PSS przy ZPB jest uważana za jeden z najlepszych ośrodków nauczania języka polskiego w Lidzie – mieście, którego połowę mieszkańców stanowią Polacy.

Proponujemy Państwu zapoznać się z wideo reportażem z rozpoczęcia roku szkolnego w PSS przy ZPB w Lidzie:

 Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content