HomeSpołeczeństwoAmbasadorowie Polski i Litwy na Białorusi wezwani na konsultacje

Ambasadorowie Polski i Litwy na Białorusi wezwani na konsultacje

„W porozumieniu z Europejską Służba Działań Zewnętrznych i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych na Białorusi – poinformował szef MSZ Zbigniew Rau. Wcześniej, o wezwaniu przez Polskę i Litwę swoich przedstawicieli w Mińsku na konsultacje poinformował litewski MSZ.

Ambasadorowie krajów UE w Mińsku przed Ambasadą Litwy, fot.: Przedstawicielstwo UE na Białorusi

„Priorytetem wsparcie dla Białorusinów”

„W porozumieniu z Europejską Służbą Działań Zewnętrznych (European External Action Service – EEAS) i państwami członkowskimi UE podjęliśmy decyzję o odwołaniu na konsultacje części ambasadorów akredytowanych w Republice Białorusi” – napisał szef polskiej dyplomacji na Twitterze.

Podziękował jednocześnie „za solidarność wyrażoną z Polską i Litwą przez partnerów z UE”. „Priorytetem pozostaje wsparcie dla Białorusinów i ich dążenia do demokratyzacji kraju. Potrzebujemy kanałów komunikacji oraz możliwości działania na rzecz suwerennej i demokratycznej Republiki Białorusi. Wszelkie próby napiętnowania jakiegokolwiek państwa członkowskiego UE spotkają się z jednoznaczną, solidarną odpowiedzią” – oświadczył Rau.

Jeszcze dzisiaj, jak podaje portal TUT.BY, Białoruś ma opuścić także ambasador Niemiec Manfred Huterer. Szef niemieckiej misji dyplomatycznej opuszcza Białoruś m.in. na znak solidarności ze swoimi kolegami z Polski i Litwy.

Znadniemna.pl na podstawie PAP/IAR/polskieradio.pl/TUT.BY

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content