HomeReligiaPrzedstawiciel Watykanu przy ONZ: Białoruskie władze muszą się wykazać powściągliwością, słuchać głosu swoich obywateli

Przedstawiciel Watykanu przy ONZ: Białoruskie władze muszą się wykazać powściągliwością, słuchać głosu swoich obywateli

Watykan wzywa do pokojowego i sprawiedliwego rozwiązania sytuacji społeczno-politycznej, która zaistniała na Białorusi po wyborach prezydenckich, pisze catholic.by.

Arcybiskup Iwan Jurkowicz

Arcybiskup Iwan Jurkowicz, Stały Obserwator Stolicy Apostolskiej przy ONZ, nuncjusz apostolski na Białorusi w latach 2001-2004, wziął udział w specjalnej debacie na temat sytuacji na Białorusi, która odbyła się w Genewie w ramach 45. sesji Rady Praw Człowieka.

Arcybiskup Jurkowicz wyraził życzenie, aby spotkania i dyskusje z udziałem władz cywilnych i kościelnych mogły prowadzić do „głębszego zrozumienia misji Kościoła i roli, jaką odgrywa w promowaniu pojednania społecznego i spójności narodowej”.

Według portalu Vatican News, hierarcha zauważył, że „szczery dialog, odstąpienie od przemocy, poszanowanie sprawiedliwości i praw” są potrzebne do rozładowania napięć w kraju.

„Stolica Apostolska uważa, że ​​w poszukiwaniu pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu, konieczne jest pokojowe wyrażanie przez demonstrantów swoich żądań. Konieczne jest również, aby władze zachowywały umiar, słuchały głosu swoich obywateli, pozostawały otwarte na ich słuszne aspiracje, gwarantując pełne poszanowanie ich praw obywatelskich i praw człowieka”- powiedział watykański dyplomata.

„Stolica Apostolska, pragnąc pokojowego i szybkiego rozwiązania obecnych napięć, pozostaje otwarta na wszelkie dyskusje, które mogą przynieść wyczekiwany pokój” – powiedział.

Przypomnijmy, że w dniach 11-14 września wizytę na Białorusi złożył dyplomata watykański, arcybiskup Paul Richard Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Wizyta miała miejsce już po odmowie wjazdu na Białoruś zwierzchnika białoruskich katolików, arcybiskupa Tadeusza Kondrusiewicza.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl/catholic.by

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content