HomeHistoriaW hołdzie Obrońcom Grodna we wrześniu 1939 (FOTOREPORTAŻ)

W hołdzie Obrońcom Grodna we wrześniu 1939 (FOTOREPORTAŻ)

Składaniem kwiatów i paleniem zniczy na grobach Obrońców Grodna we wrześniu 1939 roku uczcili 81. rocznicę bohaterskiej obrony grodu nad Niemnem przed Sowietami działacze Związku Polaków na Białorusi oraz pracownicy Konsulatu Generalnego RP w Grodnie.

Groby żołnierzy i cywilnych mieszkańców, broniących Grodna przed Armią Czerwoną w dniach 20-22 września 1939 roku znajdują się nie tylko w granicach miasta. Lecz są rozsiane także po okolicznych miejscowościach, które odwiedziły w dniu 20 września delegacja ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys i reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki Jarosławem Książkiem.

Odwiedzając poszczególne groby i miejsca pamięci, związane z obroną Grodna we wrześniu 1939 roku, uczestnicy wyprawy spotykali miejscowych mieszkańców, którzy na co dzień opiekują się drogimi sercu każdego Polaka mogiłami.

Odwiedzane groby obrońców Grodna w większości przypadków istnieją dzięki miejscowej ludności polskiej, która w ateistycznych czasach sowieckich kierowała się nauką Kościoła i Bożymi przykazaniami często potajemnie grzebiąc polskich bohaterów, którzy oddali życie w obronie wyznawanych przez Polaków z dziada pradziada wartości. Rusyfikowana przez Sowietów polska ludność Grodna z czasem traciła umiejętność rozmawiania i pisania w ojczystym języku, czego skutkiem są inskrypcje wykonane na niektórych pomnikach po polsku z rażącymi błędami.

Wyglądające dziwnie, wręcz naiwnie, inskrypcje, w których słowo „żołnierz” może być napisane przez „sz”, czyli – „żołniesz” często budziły uśmiech politowania na twarzach uczniów Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie („Batorówki”), biorących udział w objeździe miejsc, związanych z obroną Grodna. Dzięki osobistemu kontaktowi z historią bohaterskiej postawy grodnian wobec sowieckiego najeźdźcy i naiwnymi dowodami manifestowania przez miejscowych Polaków ich przynależności narodowej szkolna młodzież lepiej uświadomiła znaczenie pobieranej przez nią w „Batorówce” nauki języka polskiego.

Zakończyły się obchody 81. rocznicy obrony Grodna Mszą św. w kościele parafialnym w Adamowiczach. Nabożeństwo celebrował osobiście miejscowy proboszcz – ks. Aleksander Szemet.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Cmentarz Wojskowy w Grodnie. Zbiorowa mogiła obrońców miasta z 1939 roku

Cmentarz Franciszkański w Grodnie. Mogiła młodzieży poległej podczas Obrony Grodna

Małyszczyzna. Grób nieznanego żołnierza Wojska Polskiego poległego w obronie Grodna we wrześniu 1939 roku

Kulbaki. Zbiorowa mogiła żołnierzy Wojska Polskiego, obrońców Grodna z września 1939 roku

Grandzicze. Miejsce pochówku nieznanych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych we wrześniu1939 roku

Naumowicze. Upamiętnienie miejsca kaźni uświęcone krwią mieszkańców Grodna i okolic oraz Lipska n. Biebrzą zamordowanych przez hitlerowców w latach 1941 – 1944. Pomnik wzniesiono dzięki staraniom i zaangażowaniu Jadwigi Gierdewicz, księdza Aleksandra Szemeta, Tadeusza Malewicza, Hipolita Czerniawskiego, Józefa Lewońca i mieszkańców parafii  Adamowicze

Sylwanowce. Mogiła żołnierzy 101. pułku ułanów Rezerwowej Brygady Kawalerii „Wołkowysk” poległych w bitwie z sowieckimi jednostkami pancernymi pod Kodziowcami we wrześniu 1939 roku

Kodziowce. Krzyże w miejscu Bitwy pod Kodziowcami, która jest uznawana za największe zwycięstwo wojsk polskich w walkach z oddziałami sowieckimi we wrześniu 1939 roku

Leśna. Grób nieznanego żołnierza polskiego, poległego w walce z sowieckim agresorem

Kalety. Zbiorowa mogiła ekshumowanych w 1989 roku 38. żołnierzy Wojska Polskiego poległych w okolicach Kalet we wrześniu 1939 roku

Adamowicze. Grób nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, zabitego przez Sowietów we wrześniu 1939 roku

Msza św. w Kościele Wniebowzięcia NMP w Adamowiczach

 Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Cześć i Chwała !

Skomentuj

Skip to content