HomeSpołeczeństwoCichanouska: rozumiem krytykę pod adresem Polski, ale z perspektywy Białorusinki wydaje się wspaniałym krajem

Cichanouska: rozumiem krytykę pod adresem Polski, ale z perspektywy Białorusinki wydaje się wspaniałym krajem

Polski rząd udzielił nam pomocy, mamy doskonałe stosunki – powiedziała francuskiemu dziennikowi „Ouest-France” Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji i kandydatka w sierpniowych wyborach prezydenckich. Dodała, że rozumie krytykę Komisji Europejskiej wobec Polski związaną z naruszaniem praworządności, ale „z punktu widzenia Białorusinki żyjącej w reżimie Polska wydaje się wspaniałym krajem”.

Swiatłana Cichanouska. Foto: EPA/STEPHANIE LECOCQ

Cichanouska była pytana przez dziennikarzy regionalnej gazety „Ouest-France”, będącej największym francuskim dziennikiem, o „największe poparcie w Unii Europejskiej płynące z Warszawy” w kontekście obaw Komisji Europejskiej o łamanie praworządności w Polsce.

– Mamy doskonałe stosunki z Polską, której rząd udzielił nam nieocenionej pomocy. To kraj, z którym mamy wspólną historię i doświadczenia. Polacy rozumieją Białorusinów i chcą nam pomóc w rozpoczęciu przemian demokratycznych – odpowiedziała.

Przyznała, że „rozumie krytykę pod adresem Polski”. – Ale z mojego punktu widzenia, jako Białorusinki żyjącej w reżimie, Polska wydaje się wspaniałym krajem, w którym prezydent szanuje i słucha swojego narodu – zaznaczyła.

„Każdy, kto przyczynia się do przemocy, musi zrozumieć, że narusza prawa człowieka”

Swiatłana Cichanouska przypomniała o brutalnych aresztowaniach demonstrantów, w tym kobiet, podczas pokojowych demonstracji w Mińsku. Poinformowała, że opozycja przygotowała listę z nazwiskami funkcjonariuszy policji i żołnierzy białoruskich, którzy popełnili przestępstwa. – Lista jest wynikiem śledztwa przeprowadzonego w terenie – przekazała Cichanouska.

– Chcemy, by osobom odpowiedzialnym za przemoc odmówiono wiz, a ich majątek za granicą został zamrożony. Każdy, kto przyczynia się do przemocy, musi zrozumieć, że narusza prawa człowieka. Uzyskaliśmy już poparcie Parlamentu Europejskiego, który przyjął rezolucję i nie będzie już uznawał Łukaszenki za prezydenta od końca jego kadencji – powiedziała.

Cichanouska spotkała się w poniedziałek z szefem Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim, wysokim przedstawicielem Unii Europejskiej do spraw zagranicznych Josepem Borrellem, a także unijnymi ministrami do spraw zagranicznych przed ich posiedzeniem w Brukseli.

Protesty na Białorusi

Protesty na Białorusi trwają od wyborów prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia. Zgodnie z wynikami podanymi przez Centralną Komisję Wyborczą, urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenka otrzymał 80 procent poparcia, jego rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska – 10 procent. Oficjalnych wyników wyborów nie uznała zarówno białoruska opozycja, jak i szereg państw europejskich.

Znadniemna.pl za PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content