HomeHistoriaPortrety bohaterów Armii Krajowej będą wystawione w Grodnie

Portrety bohaterów Armii Krajowej będą wystawione w Grodnie

W najbliższy czwartek grodnianie i goście miasta nad Niemnem będą mieli okazję podziwiać prace malarzy z Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB na wystawie pt. “Pamięci bohaterów Armii Krajowej”.

Praca "Żołnierze z lasu", autor Wiktor Kiebiec

Praca „Żołnierze z lasu”, autor Wiktor Kiebiec

Wernisarz jest zaplanowany na godz. 18.30 w sali na wewnętrznym podwórzu gmachu przy ul. Budionnego 48A. Odwiedzenie wystawy z portretami bohaterów AK to ostatnia możliwość obejrzenia tego cyklu prac malarzy polskich z Białorusi dla mieszkańców Grodna i gości miasta, gdyż niedługo wystawa ta powędruje do Polski, żeby przypomnieć o walczących na naszej ziemi bohaterach AK rodakom w Macierzy.

Wśród portretów, które zostaną wystawione, są między innymi podobizny ostatniego dowódcy połączonych sił AK Lida – Szczuczyn Anatola Radziwonika ps. „Olech”, legendarnego dowódcy partyzanckiego Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródczyźnie Jana Piwnika ps. „Ponury”, komendanta Jana Borysewicza ps. „Krysia” i innych poległych za Ojczyznę żołnierzy polskiego podziemia w czasach II wojny światowej

Podczas wystawy w dniu poświęcenia krzyża ku czci Anatola Radziwonika "Olecha" w Raczkowszczyźnie

Podczas wystawy w dniu poświęcenia krzyża ku czci Anatola Radziwonika „Olecha” w Raczkowszczyźnie

– Będzie wystawiony także portret naszej bohaterki, prezes Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi kapitan Weroniki Sebastianowicz – zaznacza prezes Towarzystwa Plastyków Polskich (TPP) przy ZPB Stanisław Kiczko. Malarz przypomina, iż uczestnicy uroczystości poświęcenia krzyża ku czci Anatola Radziwonika „Olecha”, która odbyła się w Raczkowszczyźnie (rejon szczuczyński) 12 maja, już mieli okazję podziwiać właśnie wtedy większość obrazów króre zostaną wystawione w Grodnie. – Na wernisarzu grodzieńskim odbędzie się premiera pracy Wacława Romaszki, który zobowiązał się upamiętnić w farbach krzyż ku pamięci Anatola Radziwonika w Raczkowszczyźnie – opowiada prezes TPP.

Stanisław Kiczko informuje, iż niedługo po wystawieniu w Grodnie, portrety bohaterów Armii Krajowej pojadą do Polski. – Miejsce wystawy w Polsce jest jeszcze do ustalenia, ale zainteresowanie wystawą jest ogromne. Można powiedzieć, iż różne placówki konkurują między sobą, o prawo jako pierwsza gościć ten zbiór obrazów – podkreśla Stanisław Kiczko.

a.pis.

 

 

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content