HomeSpołeczeństwoPolacy na Białorusi solidarni z Braćmi Białorusinami! (FOTOREPORTAŻ)

Polacy na Białorusi solidarni z Braćmi Białorusinami! (FOTOREPORTAŻ)

Na kilkaset metrów wzdłuż ulicy Budionnego w Grodnie obok siedziby Związku Polaków na Białorusi i niedaleko Konsulatu Generalnego RP rozciągnął się 14 sierpnia liczący ponad sto osób łańcuch solidarności działaczy ZPB z ofiarami represji politycznych na Białorusi.

W pokojowej manifestacji solidarności z Narodem Białorusi, ciemiężonym przed dyktatora Aleksandra Łukaszenkę, z kwiatami, flagami Polski i chorągiewkami w polskich barwach narodowych stanęli członkowie Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys, działacze organizacji z Grodna oraz grodnianie nieobojętni na krzywdę dziejącą się ludziom na Białorusi.

Akcja solidarności Polaków na Białorusi z Narodem Białoruskim, którego polska mniejszość narodowa jest integralną częścią, rozpoczęła się w południe, w tym samym momencie, kiedy podobne, trwające już szósty dzień akcję rozpoczęto w wielu miastach kraju i zakładach pracy.

– Jako obywatele Białorusi i Polacy tutaj mieszkający nie możemy pozostać obojętni na przemoc stosowaną przeciwko pokojowo nastawionym obywatelom, domagających się ogłoszenia prawdziwych wyników wyborów prezydenta, w których w przekonaniu większości wyborców wygrała symbolizująca zmiany na lepsze dla Białorusinów i mieszkających na Białorusi Polaków prezydent-elekt Swietłana Cichanouska, zmuszona przez zbrodniczy reżim do opuszczenia kraju – tak uzasadniła potrzebę wyjścia Polaków z pokojowym protestem na ulice Grodna prezes ZPB Andżelika Borys.

Polska działaczka dodała, że członkowie ZPB, jako obywatele Białorusi, biorą udział w protestach w całym kraju. Niektórzy z nich stali się ofiarami przemocy, stosowanej przez białoruski OMON (odpowiednik ZOMO w PRL-u – red.) przeciwko obywatelom. – Jako Zarząd Główny monitorujemy sytuację i ofiarujemy pomoc członkom naszej organizacji, którzy niewinnie ucierpieli za manifestowanie swoich poglądów i przekonań – dodała Andżelika Borys.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content