HomeOświataPierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda gościem zakończenia roku szkolnego w szkołach ZPB (ZDJĘCIA)

Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda gościem zakończenia roku szkolnego w szkołach ZPB (ZDJĘCIA)

Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, była gościem uroczystości zakończenia roku szkolnego w ośrodkach nauczania języka polskiego, prowadzonych przez Związek Polaków na Białorusi.

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski i Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda. Fot.: Grzegorz Jakubowski/KP RP

Ze względu na epidemię koronawirusa spotkanie, podobnie jak nauka w szkołach ZPB w okresie końcowym roku szkolnego, odbyło się w formacie konferencji on-line, a wzięły w nim udział szkoły społeczne i ośrodki edukacyjne ZPB z większości obwodów Białorusi. Poprowadziła spotkanie osobiście prezes ZPB Andżelika Borys, a Pierwszej Damie w jego trakcie udało się porozmawiać z pedagogami i ich uczniami.

Najczęściej zadawanym przez małżonkę prezydenta pytaniem było pytanie o przyczyny, które przesądziły o tym, że młodzi ludzie postanowili uczyć się języka polskiego. Młodzież w wieku maturalnym, czy przedmaturalnym nie ukrywała, że podstawową motywacją podjęcia nauki w szkole przy ZPB jest możliwość wyjechać na wymarzone studia do Polski. Padały nazwy uniwersytetów i uczelni wyższych, działających w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Lublinie, Łodzi i innych miastach Polski.

Podczas łączenia z Pierwszą Damą RP uczniowie mieli okazję zademonstrować swoje talenty i zdolności artystyczne – recytowali poezję, śpiewali, a nawet tańczyli. W ocenie Agaty Kornhauser-Dudy właśnie możliwość rozwoju zdolności, wychodzących poza program nauczania, jest jednym z najcenniejszych walorówośrodków edukacyjnych, prowadzonych przez Związek Polaków na Białorusi.

O tym, że Związek Polaków na Białorusi jest organizacją, dzięki której na Białorusi tętni polskość: jest podtrzymywana tożsamość polskiej społeczności, prężnie rozwija się polska kultura, zadbane są miejsca polskiej pamięci narodowej, funkcjonuje rozbudowany społeczny system polskiej oświaty – mówił biorący udział w spotkaniu konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

– Muszę się przyznać, że bardzo żałuję, iż nie miałam okazji odwiedzić was na Białorusi – mówiła Pierwsza Dama, sugerując, że w okresie kadencji prezydenckiej jej małżonka nie odbyła się odpowiedniej rangi wizyta władz Rzeczypospolitej Polskiej na Białoruś. Uczestnicy spotkania wyrazili wszakże nadzieję, że do takiej wizyty dojdzie w okresie kolejnej kadencji prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Wielu uczestników spotkania ciepło wspominało chwile pobytu w Pałacu Prezydenckim i spotkania z Pierwszą Damą, które odbywały się podczas wizyt delegacji ZPB w Warszawie na zaproszenie Agaty Kornhauser-Dudy i Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, która podczas spotkania była reprezentowana przez prezydenckiego ministra Adama Kwiatkowskiego, znakomicie orientującego się w realiach białoruskich i sytuacji Polaków na Białorusi.

W on-line zakończeniu roku szkolnego w ośrodkach nauczania prowadzonych i wspieranych przez ZPB wzięły udział: Polska Szkoła Społeczna im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie, a także szkoły i ośrodki nauczania języka polskiego działające w Mińsku, Brześciu, Mohylewie, Baranowiczach Lidzie, Wołkowysku, Mozyrzu, Borysowie i Dzierżyńsku.

Ogółem w ośrodkach tych pobiera naukę języka polskiego ponad 4 tys. dzieci.

Obszerną relację z wydarzenia opublikował portal Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej PREZYDENT.PL

Zapraszamy do obejrzenia fotografii i screenshotów z on-line zakończenia roku szkolnego w szkołach ZPB:

Prezes ZPB Andżelika Borys wita dostojnych gości

Fot.: Grzegorz Jakubowski/KP RP

Elżbieta Raczkowska-Jarmolicz, dyrektor Społecznej Szkoły Polskiej  im. Tadeusza Rejtana w Baranowiczach

Irena Głuchowska, prezes Miejskiego Oddziału ZPB w Brześciu

Anna Godunowa, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Ignacego Domejki w Brześciu

Anastazja Hakiri, nauczycielka języka polskiego w Szkole Średniej Nr 2 w Mohylewie

Fot.: Grzegorz Jakubowski/KP RP

Łarysa Krywonosowa, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Edwarda Woyniłłowicza w Mińsku

Ałła Nicijewska, prezes Oddziału ZPB w Borysowie

Julia Polujan, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mozyrzu

Fot.: Grzegorz Jakubowski/KP RP

Weronika Klimowicz, prezes Oddziału ZPB w Dzierżyńsku

Tatiana Stacenko, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Lidzie

Fot.: Grzegorz Jakubowski/KP RP

Maria Tiszkowska, prezes Oddziału ZPB w Wołkowysku

Występ 48. Wołkowyskiej Drużyny Harcerskiej „Szare Wilki” im. 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich

Danuta Karpowicz, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie

Pierwsza Dama RP na zakończenie spotkania przekazała Polakom na Białorusi serdeczne pozdrowienia od swojego małżonka – Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Fot.: Grzegorz Jakubowski/KP RP

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Gratulacje i pozdrowienia dla wszystkich Polaków na Kresach! Jesteście Bohaterami!

  • WSPANIAŁE !!!

  • ……..pozdrowienia dla Polakow..zJazna…
    Moja mamusia nauczycielka przed wojenna…tam sie urodzilam…majatek Czerkasowo….gratulacje..

Skomentuj

Skip to content