HomeHistoriaRegionalne Towarzystwo Powiślan w Wilkowie szuka groby rodziców i brata gen. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza

Regionalne Towarzystwo Powiślan w Wilkowie szuka groby rodziców i brata gen. Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza

Piszę w imieniu Regionalnego Towarzystwa Powiślan w Wilkowie nad Wisłą koło Kazimierza Dolnego (woj.lubelskie).

gen. Wacław Scaevola-Wieczorkiewicz, fot.: Wikipedia

W połowie 2017 roku, dzięki żmudnym poszukiwaniom genealogicznym dotarłem do aktu urodzenia generała Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza. Fakt ten spowodował, że wcześniejsze informacje dotyczące miejsca jego urodzenia okazały się nieprawdziwymi.
https://rtpwilkow.wordpress.com/aktualnosci/  – pierwsza informacja z 2 sierpnia 2017r.
A tu  artykuł z września 2017r. :
Pod koniec ub.roku Rada Gminy Wilków wraz z Wójtem postanowiła upamiętnić zasługi generała poprzez wykonanie i odsłonięcie pomnika-popiersia generała Wieczorkiewicza.Uroczystość ta jest planowana na 25 czerwca 2020r.
Jedną z form upamiętnienia ma też być aneks do wydanej w ub.roku książki o naszym generale, tzw. aneks lubelski, w tym m.in.z informacjami o Jego rodzinie.
Jego ojcem był Józef Wieczorkiewicz-zmarł latem 1924r., pochowany na cmentarzu w Międzyrzeczu w ówczesnym powiecie wołkowyskim.
Żona Józefa, a matka generała, Julianna Wieczorkiewicz-zmarła  w latach 30-tych w majątku Leski także w tym powiecie . Została pochowana na cmentarzu w Porozowie , w grobie wspólnym ze swym synem Julianem, który był kapitanem Wojska Polskiego (uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 9 pułku piechoty Legionów, 4x odznaczony Krzyżem Walecznych )  i zmarł nagle (prawdopodobnie na serce) 1 października 1929r.
Zwracamy się o pomoc:
prosimy o sprawdzenie,czy na tych dwóch cmentarzach są jakieś  ślady po grobach rodziców i najmłodszego brata generała ( rocznik 1894) ? A jeśli tak to prosimy o wykonanie zdjęć, które to zamierzamy zamieścić w książce.
A jeśli nie ma grobów to przynajmniej prosimy o jakieś zdjęcia  cmentarza w Porozowie i Międzyrzeczu.
Zapewne po majątku Leski nie ma żadnego śladu, ale może jednak jest coś, co przetrwało z tamtych lat ?
Dodam jeszcze,że Wieczorkiewiczowie znaleźli się w majątku Leski w związku z ustawą o osadnictwie wojskowym. Bracia, Wacław i Julian – uczestnicy wojny z bolszewikami, skorzystali z przysługujących im uprawnień i wyjechali do osady Leski razem ze swoimi rodzicami.
Nikt nie przewidział przyszłych wydarzeń historycznych : generał zmarł w szwajcarskiej Genewie i tam jest pochowany, zaś rodzice i najmłodszy brat leżą dziś w białoruskiej ziemi.
Z 5-osobowej rodziny Wieczorkiewiczów w Polsce jest pochowany tylko drugi brat generała , Edward ( o rok młodszy) – w Lublinie na cmentarzu przy ul.Lipowej.
Z pozdrowieniami oraz wyrazami szacunku i uznania
za wytrwałość i pracę na rzecz utrzymania polskości , wiary i tradycji
Władysław Mądzik, e-mail: regionalne-towarzystwo-[email protected]

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content