HomeOświataMuzeum Historii Polski online: filmy, gry, pomoce edukacyjne, historia dla najmłodszych

Muzeum Historii Polski online: filmy, gry, pomoce edukacyjne, historia dla najmłodszych

Muzeum Historii Polski przygotowało dla dzieci i młodzieży pozostającej w domach specjalną ofertę – zakładkę MUZEUM ONLINE, która pomaga w sposób angażujący i rozwijający spędzić ten szczególny czas. Placówka zamieszcza na swojej stronie internetowej www.muzhp.pl i kanałach w mediach społecznościowych różnorodne propozycje aktywności.

MUZEUM ONLINE

Dla najmłodszych, dzieci w wieku 5-9 lat, Muzeum proponuje cykl „Historia dla najmłodszych”. Obecnie MHP zaprasza dzieci i rodziców na KRÓLEWSKI DWÓR – czyli cykl zajęć zawierający podstawowe informacje historyczne i propozycje aktywności edukacyjnych.  Znajdują się wśród nich takie tematy, jak: „Regalia królewskie” i „ „Kto był kim na królewskim dworze”. Proponujemy też stworzenie historycznego „Teatru cieni” czy zbudowanie własnego zamku.  Następnie, planowane są cykle „Zwierzęta w historii”, „Niepodległa”, „Piastodzieje” oraz „Jagiellada”.

Dla starszych dzieci, w wieku 10-12 lat, powstała zakładka pod hasłem „Jak nas inspirują źródła historyczne”.  Wśród propozycji domowych warsztatów znajdą się podstawowe informacje o źródłach historycznych oraz  instrukcje wykonania przedmiotów inspirowanych źródłami np. tarczy herbowej czy sakiewki. Kolejne propozycje dla uczniów klas IV-VI to cykle „Średniowieczne miasto”, „Piastowie”  oraz „Jagiellonowie” zawierające propozycje materiałów źródłowych do samodzielnej pracy.

Uczniowie klas VII-VIII będą mieli okazję pogłębić swoją wiedzę dzięki przygotowanemu dla nich cyklowi „Wynalazki, które zmieniły świat”. Zostanie pokazana w nim historia kilku znanych nam na co dzień przedmiotów, bez których nie wyobrażamy sobie życia.

Młodzież, w tym szczególnie licealiści przygotowujący się do matury, może natomiast skorzystać z pakietów edukacyjnych, które MHP udostępnia w sieci. Szczególnie warto zwrócić uwagę na portal „Jan Karski i jego czasy” (karski.muzhp.pl) – poświęcony postaci Jana Karskiego oraz okresowi II wojny światowej. Na stronie można odnaleźć wiele faktów oraz materiałów źródłowych dotyczących m.in. Polskiego Państwa Podziemnego (np. schemat PPP), okupacji niemieckiej w Polsce i sytuacji ludności żydowskiej.

Kolejną propozycją edukacyjną jest witryna kosciuszko.muzhp.pl, dzięki której czytelnik zapozna się z bohaterem nie tylko Polski, ale też Francji i Ameryki. Pakiet poświęcony jest postaci Tadeusza Kościuszko i jego czasom, zawiera sporo materiałów źródłowych z epoki, zarówno tekstowych jak i ikonograficznych.

Młodzież, nauczycieli, jak i rodziców zainteresuje z pewnością „Wirtualna Biblioteka” zawierająca wydawnictwa Muzeum Historii Polski w wersji cyfrowej. Z zasobów biblioteki można korzystać nieodpłatnie.

Muzeum Historii Polski zaprasza także do „zwiedzania” wirtualnych wystaw, które można odnaleźć pod zakładką „Odwiedź wystawę”. Łącznie dostępnych jest 19 wystaw zamieszczonych na platformie Google Arts&Culture opowiadających w atrakcyjny sposób o historii Polski. Są one bogato ilustrowane grafiką, fotografią, dokumentami i filmami.

Warta uwagi czytelników jest także zakładka „Ciekawie o historii”, która prezentuje interesujące teksty i analizy, komentarze historyczne do bieżących wydarzeń, obchodzonych rocznic.

Muzeum Online to także, zawarta w zakładce „Wejdź do kina”, oferta filmowa, skierowana do dorosłych i młodzieży. Jest ona bogatym źródłem filmów historycznych poświęconych najróżniejszym tematom z zakresu historii Polski. Każdy powinien znaleźć dla siebie coś ciekawego pośród kilkudziesięciu pozycji zamieszczonych na kanale YouTube MHP.

Muzeum Historii Polski razem z Polską Agencją Prasową stworzyły wspólnie portal dzieje.pl. MHP i PAP zachęcają do korzystania z tego uaktualnianego codziennie serwisu kulturalnego i historycznego, kompendium wiedzy o wydarzeniach XX i XXI wieku. W tym okresie portal szczególnie polecamy maturzystom, którzy mogą korzystać z licznych materiałów pomocnych w przygotowaniu do egzaminów z historii.

Muzeum Historii Polski online

Znadniemna.pl za Muzeum Historii Polski

 

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content