HomeSpołeczeństwoPolska znosi opłaty za wizy dla dzieci z Białorusi i Rosji

Polska znosi opłaty za wizy dla dzieci z Białorusi i Rosji

Decyzją polskich władz obywatele Republiki Białoruś i Federacji Rosyjskiej w wieku od 6 do 12 lat, którzy ubiegają się o wizę w urzędach konsularnych Rzeczypospolitej Polskiej lub w centrach wizowych na terytorium Republiki Białorusi i Federacji Rosyjskiej, opłata konsularna została anulowana, poinformował w komunikacie wydział konsularny RP w Mińsku.

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: sb.by

Ale to nie koniec dobrych informacji. Polska placówka w wydanym komunikacie donosi, że tymczasowo zawieszone zostały opłaty za wizy dla obywateli Białorusi, którzy nie ukończyli 18. roku życia.

Taka ulga będzie obowiązywała przynajmniej do czerwca 2020 roku, czyli w okresie przejściowym, do czasu wejścia w życie umowy o o ułatwieniach wizowych między UE a Białorusią.

O sprawie napisała 7 lutego „Komsomolskaja Prawda”;

– Na stronie internetowej Polskiego Centrum Wizowego pojawiły się informacje, że obywatele Białorusi w wieku od 6 do 18 lat, którzy ubiegają się o wizę w polskich urzędach konsularnych lub centrach wizowych na Białorusi, są zwolnieni z opłaty konsularnej. – cytuje polskich dyplomatów portal Komsomolskaja Prawda.

Warto zauważyć, że Polska wydawała dotąd wizy bezpłatnie dzieciom w wieku poniżej 6 lat. Schengen dla białoruskich dzieci w wieku od 6 do 12 lat kosztował 35 euro, powyżej 12 lat – 60 euro. A wiadomość o anulowaniu opłaty konsularnej była miłą niespodzianką – pisze „komsomołka”.

Przypomnijmy, umowa, na mocy której wizy Schengen dla Białorusinów będą kosztować 35 euro została podpisana w styczniu br. Aby dokument zaczął obowiązywać, tekst musi zostać ratyfikowany przez Parlament Europejski i Zgromadzenie Narodowe Białorusi. Wiosenna sesja w białoruskim parlamencie rozpocznie się w kwietniu. Nowe zasady wejdą w życie miesiąc po wymianie powiadomień o zatwierdzeniu umowy przez obie strony. Najbardziej prawdopodobnym momentem, w którym Białorusini zapłacą za wizę Schengen 35 euro, jest czerwiec 2020 r. W międzyczasie – zgodnie ze zmianami w unijnym kodeksie wizowym, który wszedł w życie 2 lutego, ceny wiz dla osób pow. 18 roku życia wzrosły z 60 do 80 euro.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content