HomeReligiaW Mińsku prezentowano „Testament św. Jana Pawła II”

W Mińsku prezentowano „Testament św. Jana Pawła II”

„Proszę was, nie zgubcie Białorusi” –  te słowa, skierowane przez papieża Jana Pawła II do Białorusinów, zainspirowały znanego białoruskiego malarza Alesia Maraczkina do namalowania dzieła z podobizną świętego Jana Pawła, które artysta nazwał „Testament św. Jana Pawła II”.

Obraz pt. „Testament Jana Pawła II” autorstwa Alesia Mary (Maraczkina)

Prezentacja obrazu z udziałem artysty odbyła się 7 lutego  w siedzibie Oddziału ZPB w Mińsku podczas tradycyjnego spotkania piątkowego działaczy ZPB, mieszkających w białoruskiej stolicy.

Autograf artysty, wykonany na tylnej stronie obrazu „Testament św. Jana Pawła II”

Wieczór wspomnień o papieżu-Polaku, którego pontyfikat zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, Europy i świata, odbył się w mińskiej siedzibie ZPB, w ramach ogłoszonego przez Senat RP roku 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II.

Spotkanie, na które przybył ze swoim dziełem malarskim artysta Aleś Maraczkin, posługujący się  pseudonimem  Aleś Mara („mara” po białorusku oznacza „marzenie” – red.), otworzyła przypomnieniem  dokonań wielkiego rodaka  prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz. Polska działaczka, dziękując białoruskiemu artyście za przybycie na spotkanie z dziełem malarskim, upamiętniającym św. Jana Pawła II, poprosiła go o przybliżenie obecnym na spotkaniu historii powstania obrazu z papieżem-Polakiem, który kochał nie tylko naród z którego się wywodził, lecz kochał wszystkich ludzi, niezależnie od  rasy i narodowości, a Białorusinom zostawił testament w postaci prośby, która zainspirowała Alesia Marę do namalowania prezentowanego dzieła.

Przemawia Helena Marczukiewicz, prezes Oddziału ZPB w Mińsku

Artysta przyznał, że pracował nad obrazem ponad rok, gdyż sięgając po temat związany z Janem Pawłem II odczuwał szczególną odpowiedzialność. – Jan Paweł II jest nam Białorusinom bliski duchowo – mówił artysta, który na obrazie z podobizną świętego umieścił miejsca, będące nie tylko symbolami Białorusi, lecz także miejscami, z którymi mogła kojarzyć się Białoruś papieżowi–Polakowi. Są to: Memoriał ofiar zbrodni komunistycznych w Kuropatach, ruiny Zamku w Nowogródku i kościół  farny w Nowogródku, w którym został ochrzczony Adam Mickiewicz.

Przemawia autor obrazu Aleś Maraczkin

Opowiadając Aleś Maraczkin przypomniał, że Jan Paweł II należał do osób, które zmieniały bieg historii.

– Został biskupem i papieżem, w okresie panowania na naszych ziemiach komunistycznej dyktatury i z całą świadomością i odwaga odpowiadał na wyzwania tamtych trudnych czasów – powiedział artysta. – Kiedyś miał powiedzieć do pielgrzymów z Białorusi: „Błagam was, nie zgubcie Białorusi, gdyż jest ona częścią historii mojego życia” – dodał malarz, przypominając, że papież pielgrzymował na Litwę, na Ukrainę i do Gruzji, ale nigdy nie przyjechał na Białoruś, choć bardzo tego chciał. Maraczkin opowiedział, że głęboką wiedzę o Białorusi i szczere sympatie do mieszkających na Białorusi ludzi papież demonstrował m.in. podczas audiencji, której udzielił wybitnemu białoruskiemu poecie Ryhorowi Baradulinowi.  – Baradulin opowiadał, że Jan Paweł II wywarł na nim niezwykle głębokie  wrażenie. Poeta mówił o nim jako o przykładzie pełnienia posługi w imię ludzi i Ojczyzny – wspominał Maraczkin.

Po zakończeniu prezentacji obrazu pt. „Testament św. Jana Pawła II” przed gośćmi spotkania wystąpił chór „Polonez”, działający przy Oddziale ZPB w Mińsku. W wykonaniu artystów publiczność usłyszała ulubione piosenki Jana Pawła II oraz utwory, dedykowane świętemu. Wiele z nich wraz z chórem śpiewała zgromadzona na spotkaniu publiczność, w tym gość spotkania – artysta malarz Aleś Maraczkin.

Wspólne śpiewanie piosenek Jana Pawła II

Agnieszka Wiśniewska z Mińska, zdjęcia Olgi Dubik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content