HomeOświataZabawa noworoczna dla dzieci w Mińsku z darami z Opola

Zabawa noworoczna dla dzieci w Mińsku z darami z Opola

Około 500 słodkich prezentów rozdano w niedzielę, 12 stycznia, w Mińsku podczas uroczystości noworocznej, zorganizowanej dla dzieci uczących się języka polskiego w białoruskiej stolicy i w mińskim okręgu konsularnym. Prezenty ufundował Związek Polaków na Białorusi, wsparty darami, zebranymi w ramach akcji „Podaruj Święta polskim dzieciom na Białorusi”, w której od lat bierze udział środowisko przyjaciół i znajomych nieodżałowanego Przyjaciela ZPB śp. Romana Kirsteina z Opola.

Po śmierci ojca inicjatywę wspierania polskich dzieci na Białorusi, które uczą się języka polskiego, w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, przejął syn śp. Romana Kirsteina – Piotr Kirstein.

Do akcji prowadzonej przez Piotra Kirsteina po śmierci ojca, dołączyli w tegorocznym okresie świątecznym m.in. marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła, prezydent miasta Opola Arkadiusz Wiśniewski, wójt gminy Łubniany Paweł Wąsiak, przyjaciele śp. Romana Kirsteina: Jan Blacha, Ryszard Chilczuk, Bronisław Lewczak, a także opolscy przedsiębiorcy: Zygmunt Szulc (firma „EXPLOMET”), Piotr Rybka (firma „HYDRO-BIS”), Artur Szczepański ( firma „ETAGON”) oraz Daniel Cyris (firma XE).

Słodycze uzbierane przez wymienionych darczyńców są pakowane do świątecznych opakowań i wręczane polskim dzieciom na Białorusi, uczącym się języka przodków, przy okazji spotkań świąteczno-noworocznych, organizowanych w oddziałach ZPB i prowadzonych przez nie placówkach edukacyjnych.

Takie właśnie spotkanie odbyło się w minioną niedzielę w Mińsku dla polskich dzieci z białoruskiej stolicy, a także z polskich ośrodków edukacyjnych, działających w Borysowie, Stołpcach, Mohylewie i innych miejscowościach. Oddział ZPB w Mińsku zorganizował uroczystość w miejscowym lokalu gastronomicznym o nazwie „Moulin Rouge”.

Zaproszeni na uroczystość uczniowie polskich ośrodków edukacyjnych przybyli do restauracji z rodzicami i swoimi nauczycielami.

Przywitani przez prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helenę Marczukiewicz, młodzi Polacy usłyszeli słowa wdzięczności, skierowane do ich nauczycieli. Helena Marczukiewicz dziękowała pedagogom za to, że ucząc swoich uczniów języka polskiego, zaszczepiają im równocześnie miłość do polskiej kultury, tradycji i historii. Prezes stołecznego oddziału ZPB wyraziła szczególną wdzięczność pod adresem dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku Łarysy Krywonosowej, która poświęca niezwykle dużo czasu, sił i serca na rzecz rozwoju tej placówki edukacyjnej.

Helena Marczukiewicz przywitała też honorowych gości wydarzenia – prezes ZPB Andżelikę Borys i kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Mińsku Piotra Apostolidisa.

Po oficjalnym powitaniu przebrane za aniołów uczennice Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Mińsku Hanna Ryszkiewicz i Hanna Krawczewska ogłosiły rozpoczęcie świątecznej zabawy, na program której złożyło się śpiewanie polskich kolęd, artystyczne pokazy gimnastyczne i taneczne, a nawet wodzenie korowodów.

W rolę pomocniczki Świętego Mikołaja Śnieżynki zgodziła się podczas zabawy wcielić prezes ZPB Andżelika Borys, która umiejętnie zachęcała przybyłych na przyjęcie małych Polaków do aktywnego udziału w zabawie i do występów artystycznych, na które maluchy chętnie się zgadzały, recytując wiersze o zimie i Bożym Narodzeniu oraz śpiewając kolędy.

Apogeum rozśpiewanej i roztańczonej zabawy stało się przybycie Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkie dzieci słodkimi prezentami, zgromadzonymi dzięki darczyńcom z
Opola.

Wsparcie ze strony przyjaciół i partnerów ZPB w Polsce w gromadzeniu świątecznych prezentów sprawiło, że w okresie tegorocznych świąt Zarząd Główny ZPB pomógł Świętemu Mikołajowi obdarować w skali Białorusi około 4 tysięcy dzieci, uczących się języka polskiego.

Agnieszka Wiśniewska z Mińska, zdjęcia Olgi Dubik

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content