HomeKulturaSukces artystów z ZPB w Będzinie!

Sukces artystów z ZPB w Będzinie!

Pierwsze miejsce w konkursie XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie  zdobyła działaczka Oddziału ZPB w Mińsku, znana i ceniona solistka i kompozytorka Helena Abramowicz.

Na scenie Helena Abramowicz z zespołem

Solistka Helena Abramowicz, zdobywczyni I miejsca w swojej kategorii konkursowej

Polka z Białorusi triumfowała w kategorii konkursowej „Zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne”, w której jury festiwalu wyróżniło także innych konkursowiczów ze stolicy Białorusi – działający przy Oddziale ZPB w Mińsku zespół wokalny „Polonez”.

Na scenie wyróżniony przez jurorów zespół wokalny „Polonez” z Mińska

Kolejnym laureatem z Białorusi tegorocznego festiwalu w Będzinie został zespół wokalny „RECHA” z Oddziału ZPB w Mozyrzu. Młodzi artyści z obwodu homelskiego zdobyli II miejsce w kategorii konkursowej „Dziecięce zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne ”.

Zdobywcy II miejsca wśród zespołów dziecięcych – zespół „RECHA” z Mozyrza

Tytuły laureatów XXVI Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie są nie tylko bardzo prestiżowe. Dla zdobywców pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii konkursowej przewidziane są także nagrody pieniężne. Za zajęcie II miejsca zespół „RECHA” otrzymał 1000 złotych, a Helena Abramowicz za zajęcie I miejsca w swojej kategorii otrzymała nagrodę, ufundowaną przez amerykańską Noel Joy Foundation, równowartości 3000 złotych.

O poziomie konkurencji, która towarzyszyła tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie świadczy następująca statystyka: w finałowych przesłuchaniach konkursowych wzięło w tym roku udział 138 solistów, chórów i zespołów, które  wykonały prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Brzmiały utwory znane powszechnie, ale także lokalne, czy też napisane przez samych konkursowiczów. W ramach poprzedzających finałowe przesłuchania eliminacji krajowych, które się odbyły w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie, wzięło udział 1675 podmiotów wykonawczych. Do Będzina przybyli zatem najlepsi z najlepszych, a na udział w wieńczącym Festiwal Koncercie Galowym zasłużyła prawdziwa elita wśród wykonawców kolęd i pastorałek z naszej części Europy.

Zespoły artystyczne ze Związku Polaków na Białorusi uczestniczą  w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie  od wielu lat i regularnie zdobywają na tym prestiżowym forum muzycznym nagrody i wyróżnienia. W tym roku  w finałowym konkursie festiwalowym Białoruś reprezentowały dwa zespoły dziecięce, dwa dorosłe i jedna solistka, śpiewająca pod akompaniament towarzyszącego jej zespołu instrumentalnego.

XXVI Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie odbył się pod honorowym patronatem Biskupa Diecezji Sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka, Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego oraz Prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i Starosty Będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

Znadniemna.pl, zdjęcia wyparlo.com

Najnowsze komentarze

  • Widziałam, słyszałam, piękna uczta dla duszy. Gratuluję wszystkim artystom, naszej wspaniałej Polonii. Życzę licznych wojaży i dalszych sukcesów.

Skomentuj

Skip to content