HomeKulturaKoncert z okazji trzech jubileuszy w Mińsku

Koncert z okazji trzech jubileuszy w Mińsku

Koncertem Jubileuszowym uczczono 19 listopada w Muzeum Narodowym w Mińsku trzy jubileusze: 80-lecie tej instytucji kulturalnej, 25-lecie Instytutu Polskiego w Mińsku i 60. rocznicę urodzin białoruskiego kompozytora, ściśle związanego z Polską – Eugeniusza Popławskiego.

Przemawia Cezary Karpiński, dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku

Przed rozpoczęciem koncertu dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński, jako jeden z organizatorów, zwrócił się do publiczności zaznaczając, że niezmiernie się cieszy z powodu tego, iż kierowana przez niego instytucja obchodzi swój jubileusz w tak zacnym gronie i w tak szczególnym miejscu, jakim jest Muzeum Narodowe. W imieniu polskiego rządu i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP Cezary Karpiński wręczył jubilatowi Eugeniuszowi Popławskiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński wręcza Eugeniuszowi Popławskiemu odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Kompozytor Eugeniusz Popławski urodził się na Grodzieńszczyźnie w miasteczku Porozowo. W latach 1997-1999 był stypendystą Rządu RP i na Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku oraz na Akademii Muzycznej w Krakowie pracował nad utworem symfonicznym pt. „Barbara Radziwiłłówna”. Premiera symfonii Eugeniusza Popławskiego pt. „Lux aeterna” uświetniła obchody 1000-lecia Gdańska. Białoruski twórca na zamówienie Polskiego Radia i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” komponował muzykę do poezji Leopolda Staffa.

Gra Igor Ołownikow

Po wręczeniu Eugeniuszowi Popławskiemu odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” rozpoczął się koncert. Jako pierwszy na scenie się pojawił znany białoruski pianista Igor Ołownikow, który wykonał kilka utworów Napoleona Ordy. Dalszy program koncertu w całości się składał się z utworów jubilata Eugeniusza Popławskiego.

Na altówce gra Alena Łufierczyk i pianistka Eleonora Tumas

W wykonaniu grającej na altówce Aleny Łufierczyk i pianistki Eleonory Tumas zabrzmiała sonata na altówkę i fortepian.

Śpiewa Koncertowy Chór Mińskiego Państwowego College’u im. M. Glinki

W wykonaniu Koncertowego Chóru Mińskiego Państwowego College’u im. M. Glinki pod kierownictwem artystycznym i batutą Aleksego Stinki zabrzmiała kantata pt. „Wiosenny puls ziemi” do słów białoruskich poetów Niła Gilewicza, Natalii Arseniewej i Alesia Haruna.

Kameralna orkiestra GRADUS AD PARNASSUM. Dyryguje Stanisław Krawczyński

Orkiestra kameralna GRADUS AD PARNASSUM Białoruskiej Państwowej Akademii Muzyki w Mińsku, pod kierownictwem artystycznym Piotra Wandziłowskiego wykonała utwór muzyczny, poświęcony pamięci księdza Stanisława Glakowskiego, a Państwowa Akademiczna Chóralna Kapela Republiki Białoruś im. R. Szyrmy pod kierownictwem artystycznym Olgi Janum wykonała kantatę „Ojczyste wizerunki” do słów klasyków białoruskiej poezji Janka Kupały i Jakuba Kołasa. Ostatnie dwa utwory w koncercie zabrzmiały pod batutą urodzonego na Syberii polskiego dyrygenta, profesora sztuk muzycznych, rektora Akademii Muzycznej w Krakowie Stanisława Krawczyńskiego.

Aleksandra Iwanowa i Stanisław Krawczyński

 

Koncertowi Jubileuszowemu towarzyszyła wystawa grafik i rysunków Napoleona Ordy oraz dwóch obrazów, które w darze od Eugeniusza Popławskiego otrzymało Muzeum Narodowe w Mińsku. Były to: obraz białoruskiego artysty Jazepa Drazdowicza pt. „Prorok” (1931 r.), a także portret ks. Stanisława Glakowskiego (1932 r.) pędzla Piotra Siergijewicza. Ksiądz Stanisław Glakowski zginął męczeńską śmiercią prawdopodobnie w mińskim więzieniu, zamordowany w 1941 roku przez faszystów niemieckich.

Rysunki Napoleona Ordy ze zbiorów Muzeum Narodowego

Portret ks. Stanisława Glakowskiego autorstwa Piotra Siergiejewicza

„Prorok” Jazepa Drazdowicza

Koncert poświęcony trzem jubileuszom cieszył się dużym zainteresowaniem miłośników kultury Mińska. Wśród publiczności byli licznie obecni przedstawiciele Ambasady RP w Mińsku, Instytutu Polskiego w Mińsku, a także działacze miejscowego oddziału Związku Polaków na Białorusi na czele z prezes Heleną Marczukiewicz.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content