HomeSportDrużyna z Lidy – zwycięzcą Turnieju Niepodległości 2019!

Drużyna z Lidy – zwycięzcą Turnieju Niepodległości 2019!

Doroczny Turniej Niepodległości w piłce nożnej halowej odbył się 9 listopada w jednym z ośrodków sportowo-rekreacyjnych niedaleko Lidy.

W zawodach, które zorganizował działający przy Związku Polaków na Białorusi Polski Klub Sportowy „Sokół” wzięły udział dziewięć drużyn – po dwie z Wołkowyska i Iwia, po jednej z Sopoćkiń, Lidy Werenowa, Hermaniszek oraz Woropajewa (z rejonu postawskiego w obwodzie witebskim) – składających się z młodych piłkarzy w wieku do 12 lat.

Mecze decydujące o zdobywcach najcenniejszych trofeów turnieju poprzedziły eliminacje, które rozegrano w dwóch grupach. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w obu grupach rozegrały między sobą mecze półfinałowe, które zadecydowały o tym, że do gry o najcenniejsze trofeum turneju przystąpili młodzi piłkarze z Lidy oraz Werenowa.

Werenowscy zawodnicy wywalczyli prawo do zmierzenia się w finale z rówieśnikami z Lidy po zaciętym półfinale, rozegranym z drużyną z Hermaniszek, który w regulaminowym czasie zakończył się z wynikiem remisowym – 1:1. Dopiero seria rzutów karnych zadecydowała o tym, że piłkarze z Werenowa przeszli do głównego meczu turnieju, strzelając o jednego karnego celniej niż rywale (8:7).

Zawodnicy z Hermaniszek i Werenowa podczas strzelania rzutów karnych

W meczu finałowym zawodnicy z Lidy nie dali rywalom z Werenowa żadnej szansy, strzelając po jednym golu przed i po przerwie.

Mecz finałowy.W ataku drużyna z Werenowa

Bramkarzowi z Werenowa nie udało się obronić strzału głową wykonanego przez napastnika z Lidy i piłka ląduje w bramce

Mecz o III miejsce natomiast rozstrzygnięty został na korzyść drużyny z Hermaniszek, której z wynikiem 1:0 udało się pokonać rówieśników z Woropajewa.

Ostatecznie miejsca na podium zostały rozdzielone w sposób następujący:

I miejsce – Lida;

Zwycięska drużyna z Lidy

II miejsce – Werenowo;

III miejsce – Hermaniszki.

Zaprzyjaźnone drużyny z Werenowa (w czerwonych strojach) – II miejsce i Hermaniszek (w niebieskich strojach) – III miejsce

Skład sędziowski Turnieju Niepodległości 2019 przyznał też nagrody indywidualne:

Najlepszym bramkarzem turnieju został Artiom Butia z Werenowa. Za najlepszego strzelca, z dorobkiem sześciu strzelonych goli, uznano Aleksego Kłoczko z Werenowa, a najlepszym zawodnikiem ogłoszono Michała Orechowa z Lidy.

Najlepszy bramkarz – Artiom Butia z Werenowa

Najlepszy strzelec – Aleksy Kłoczko z Werenowa

Najlepszy zawodnik – Michał Orechow z Lidy

Podczas ceremonii zamknięcia turnieju do zgromadzonych  na sali blisko stu młodych sportowców przemówiła prezes Oddziału ZPB w Lidzie, i członkini Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka. Polska działaczka gratulowała młodym ludziom pięknej sportowej rywalizacji, która się odbywała w duchu fair play i wyraziła przekonanie, że doroczne zawody piłkarskie, organizowane z okazji Święta Niepodległości Polski, są doskonałą okazją, aby również poprzez fascynację sportem młodzi Polacy z Białorusi poznawali polskie tradycje narodowe.

Przemawia prezes Oddziału ZPB w Lidzie i członkini Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka

Oprócz pucharów i medali  dla zdobywców miejsc na podium, wszyscy uczestnicy Turnieju Niepodległości 2019 otrzymali z rąk wiceprezesa ZPB Marka Zaniewskiego, będącego prezesem Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”, piłki w biało-czerwonych kolorach.

Przy organizacji Turnieju Niepodległości, PKS „Sokół” wsparło Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Dlaczego na Białorusi nie ma sekscji piłkarskich w klubach polonijnych? Mam na myśli zwykłą piłkę nożną, nie halową

Skomentuj

Skip to content