HomeSpołeczeństwoPowiększona strefa bezwizowa zaprasza. Od dziś!

Powiększona strefa bezwizowa zaprasza. Od dziś!

Z dniem 10 listopada weszły w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi dwie strefy bezwizowe wokół Grodna i Brześcia połączono w jedną i powiększono jej obszar o 10 rejonów (powiatów). Jeden z nich odwiedziła korespondentka Biełsatu.


Jak zapewniają władze Szczuczyna, zaczęły się one przygotowywać do poszerzenia strefy już na początku tego roku. Wtedy właśnie w tym leżącym między Grodnem a Lidą 15-tysięcznym miasteczku przyjęto plan rozwoju turystyki.

– Plan jest związany zarówno z promocją, jak i przystosowaniem oraz poprawieniem jakości tych obiektów turystycznych, które już mamy. I jednocześnie skierowany na zjawienie się nowych produktów, obiektów i tras. Takich, które mogłyby zaspokoić potrzeby cudzoziemców – przypomina Alaksandr Amszej, szef wydziału turystyki i działalności inwestycyjnej wydziału ekonomicznego Szczuczyńskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego.

Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach oraz pałac w Żołudku już od dawna przyciągają turystów.

Jednak miejscowy krajoznawca Hienadź Kijenka zauważa, że w okolicach jest wiele innych, ciekawych miejsc:

– W rejonie szczuczyńskim jest wiele zabytkowych budowli – przede wszystkim sakralnych. Na przykład cerkiew-twierdza w w Murowance. Na Białorusi jest takich zaledwie kilka i w ogóle jest ich bardzo mało. Jest też pałac Druckich-Lubeckich.

Przygotowują się do większej liczby turystów także miejscowi hotelarze. Według Wiaczasława Ramanowicza, dyrektora jednego z tamtejszych hoteli, zagraniczni klienci są i teraz, ale „nie tak wielu, jak by się chciało”. Dlatego we wprowadzeniu ruchu bezwizowego pokłada się spore nadzieje.

– Oczekujemy, że obłożenie zwiększy się co najmniej dwa razy. Mamy już klientów z Europy Zachodniej, Izraela, Chin. Polacy często do nas przyjeżdżają – zdradza nasz rozmówca.

A szef wydziału turystyki ze Szczuczyna Alaksandr Amszej podaje obecne i spodziewane liczby. W ubiegłym roku do miasteczka przyjechało 23 tysiące turystów, z czego z zagranicy – jedna trzecia z nich. W przyszłym roku Szczuczyn oczekuje 30 tys. gości. I to wyłącznie cudzoziemców.

Znadniemna.pl za Ksenia Tarasewicz/belsat.eu

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content