HomeOświataZ Białorusi wydalono dwóch polskich nauczycieli

Z Białorusi wydalono dwóch polskich nauczycieli

Wczoraj, 27 września, małżeństwo nauczycieli języka polskiego z Polski Małgorzata i Tomasz Banaszkiewiczowie przed uroczystością pasowania swoich wychowanków klas pierwszych na uczniów musieli opuścić terytorium Białorusi. Oddział Spraw Wewnętrznych Administracji Rejonu Leninowskiego miasta Grodna odmówił nauczycielom prawa do dalszego pobytu na Białorusi.

Tomasz i Małgorzata Banaszkiewiczowie

Małżeństwo nauczycieli Małgorzata i Tomasz Banaszkiewiczowie zostali skierowani do Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

– Wczoraj dla naszej szkoły był bardzo smutny dzień: dwóch wspaniałych nauczycieli musiało opuścić kraj… Byli to ludzie, którzy chcieli i umieli pracować z młodzieżą. Jest mi, jako dyrektor tej placówki, niezmiernie przykro, z drugiej zaś strony jestem OBURZONA takim zachowaniem władz białoruskich! Dla mnie czy to w klasie, czy w to w szkole najważniejszy jest UCZEŃ i dlatego dołożę wszelkich starań, by Uczniowie otrzymali u nas to, po co przyszli – Miłość i Wiedzę – skomentowała na Facebooku Danuta Karpowicz, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys żegna się z nauczycielami

Z kolei członek Zarządu Głównego ZPB Andrzej Poczobut na swoim profilu facebookowym napisał, że Białoruś jest jedynym krajem na świecie, który tak zawzięcie zwalcza język polski.

– W tym roku 11 dzieci nie zostało przyjętych do państwowej Szkoły Polskiej w Grodnie, a w całym szeregu państwowych szkół zlikwidowano fakultatywne lekcje języka polskiego. Teraz przyszła kolej na oświatę społeczną. Nieoficjalnie wiemy, że w następnym tygodniu kolejni nauczyciele skierowani na Białoruś przez ORPEG podlegający Ministerstwu Edukacji Narodowej RP będą wydalenia z Bialorusi. Jak to się mowi: na Wschodzie bez zmian – skomentował Andrzej Poczobut.

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Ot żeż cholera! Ci głupkowie od władz białoruakich swojego języka zapomnieli, a teraz chcą żeby i Polacy też posługiwali się wyłącznie rosyjskim? Albo chcą też utworzyć swoją tylko im podporządkowaną ekipę nauczycieli.

  • Dzień smutny dla tych, którzy pojęcia nie mają czym jest dyplomacja. Dam dla Was dobrą radę, twórzcie Polską Partię Polityczną i dążcie do Parlamentu, ale działalność społeczną nie łączcie z polityką, bo na niej, jak na razie, absolutnie się nie znacie. Jedynie co potraficie, to dzielić Polaków na lojalnych Waszej upartej i szkodliwej bardziej, niż korzystnej pozycji politycznej a tych, celem których jest tworzenie WSPÓLNOTY POLSKIEJ NA BIAŁORUSI. Dziwi mnie tylko fakt bezmyślnego popierania przez konsulaty i Ambasadę w Mińsku Państwa szkodliwej dla Polaków na Białorusi pozycji. Widocznie ci, co mają władzę zwyczajnie oślepli i ogłupieli.

Skomentuj

Skip to content