HomeOświataAkcja „Tornister Pełen Uśmiechów” dla potrzebujących z Białorusi

Akcja „Tornister Pełen Uśmiechów” dla potrzebujących z Białorusi

Caritas Archidiecezji Białostockiej w ramach ogólnopolskiej akcji „Tornister Pełen Uśmiechów” chce wyposażyć w tornistry i wyprawki szkolne dzieci z najuboższych rodzin na Białorusi, będące pod opieką tamtejszej Caritas. Każdy może wspomóc akcję i uzupełnić plecak. 

Akcja Caritas Polska „Tornister pełen uśmiechów”. Przemyśl, 2018 r. Fot. PAP/D. Delmanowicz

Kampania „Tornister Pełen Uśmiechów” ma charakter ogólnopolski; jej organizatorem jest Caritas Polska, przy współdziałaniu Caritas diecezjalnych. Caritas Archidiecezji Białostockiej włączyła się w akcję po raz dziewiąty, po raz drugi chce pomóc dzieciom pod opieką Caritas Diecezji Grodzieńskiej na Białorusi.

W środę na konferencji prasowej ks. Roman Raczko, szef Caritas Diecezji Grodzieńskiej mówił, że Caritas działa na terenie tej diecezji od ponad 25 lat i pomaga ludziom potrzebującym, wiele uwagi poświęca pomocy dzieciom.

Pomoc niezwykle potrzebna

– Od pewnego czasu zauważyliśmy, że przed rokiem szkolnym zwraca się wiele osób z prośbą o to, aby pomóc dzieciom w wyposażeniu tych plecaków, przygotowaniu dzieci do szkoły – mówił ksiądz. Dodał, że wielodzietnym rodzinom bardzo trudno jest sprostać tym wydatkom przed rokiem szkolnym. Powiedział, że zarobki na Białorusi wynoszą ok. 1 tys. zł, a ceny za szkolne wyprawki są podobne do cen w Polsce. Mówił, że Caritas stara się pomagać, na ile może, ale te potrzeby wciąż rosną, stąd też pomysł by – jak podkreślił – zwrócić się o pomoc do najbliższego sąsiada Caritas Archidiecezji Białostockiej.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Białostockiej ks. Adam Kozikowski powiedział, że na przestrzeni lat sytuacja rodzin, które są pod opieką jego organizacji zmieniała się i – jak zauważył – coraz mniej jest potrzebujących wielodzietnych rodzin czy matek samotnie wychowujących dzieci. Dodał, że widać to było także przy organizacji akcji z tornistrami, iż nie ma aż tak dużego zapotrzebowania. – Czemu nie pomyśleć o tych, którzy tą sytuację mają najbardziej skomplikowaną? – mówił Kozikowski.

320 tornistrów w 2018 roku

Ksiądz mówił, że Caritas Polska wyraziła zgodę na pomoc Caritas Diecezji Grodzieńskiej, która się z taką prośbą zwróciła. Jak zauważył Kozikowski, efekt ubiegłorocznej akcji był bardzo dobry, białostoczanie mocno się zaangażowali. W sumie uzupełniono i przekazano 320 plecaków.

W tym roku potrzebnych jest więcej i białostocka Caritas chciałaby przekazać do Grodna 550 plecaków. Ks. Raczko mówił, że tylu podopiecznych w wieku szkolnym jest na terenie działania grodzieńskiej Caritas.

Tornister potrzebnymi artykułami szkolnymi może wypełnić każdy – zachęcała podczas konferencji Agata Papierz z białostockiej Caritas. Mówiła, że plecaki są dostępne w kilku parafiach i w siedzibie organizacji w Białymstoku. Wystarczy przyjść, odebrać plecak i do końca sierpnia zwrócić uzupełniony. Papierz zachęcała też firmy i zakłady pracy do wspólnego uzupełnienia plecaka przyborami.

 Znadniemna.pl za polskieradio.pl/PAP

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content