HomeKulturaBiałoruska Opera Narodowa nie chce Moniuszki, melomani protestują

Białoruska Opera Narodowa nie chce Moniuszki, melomani protestują

Aleksander Bieły, białoruski historyk i meloman, stworzył w Internecie petycję do kierownictwa Białoruskiego Narodowego Akademicznego Wielkiego Teatru Opery i Baletu, w której wyraża protest przeciwko polityce repertuarowej jednej z najważniejszych instytucji kultury na Białorusi.

Scena z opery Stanisława Moniuszki Verbum Nobile w wykonaniu teatru „Galeria” 2013 rok, fot.: Siarhiej Hudzilin/Nasza Niwa

W petycji, którą podpisało już blisko 120 osób, Aleksander Bieły pisze, że z ogromnym smutkiem zauważył, iż w rozpoczynającym się sezonie teatralnym, mimo tego, że wciąż mamy jubileuszowy rok 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, w repertuarze Teatru Wielkiego „brakuje jakiegokolwiek utworu wybitnego kompozytora – naszego krajana oraz utworów innych ojczystych twórców”.

„Utworów Moniuszki zabraknie nawet w koncercie, inaugurującym sezon teatralny pt. „Arcydzieła światowej opery”, który jest zaplanowany na 18 września” – pisze białoruski historyk i meloman.

„Taką sytuację postrzegamy jako absolutnie niedopuszczalną. Koncerty jubileuszowe z programem, opartym o utwory Moniuszki, które odbyły się w maju 2019 roku, odniosły duży sukces zarówno na małej, jak i na głównej scenach Teatru Wielkiego.  Przynajmniej w koncercie, inaugurującym sezon teatru, który mianuje się „narodowym”, utwory ojczystych kompozytorów powinny się znaleźć obowiązkowo. W pierwszej kolejności dotyczy to utworów Moniuszki, którego życie i twórczość, były ściśle związane z naszym miastem (Mińskiem – przyp. red.) i stanowiły podwaliny do zarodzenia się nowej profesjonalnej białoruskiej kultury” – czytamy w petycji.

Dalej jej autor zwraca uwagę adresatów protestu, że chodzi o sprawę honoru narodowego i zawodowej kompetencji autorów repertuaru Teatru Narodowego. „W pewnym sensie jest to nawet kwestia informacyjnego i kulturalnego bezpieczeństwa kraju, który będzie szanowany przez sąsiadów tylko wówczas, kiedy ten kraj sam do siebie będzie się odnosił z szacunkiem. Przywróćcie nam Moniuszkę! Chcemy, żeby jego utwory brzmiały w teatrze nie tylko z powodów jubileuszowo-biurokratycznych, lecz zawsze. Zacznijcie to robić od koncertów, inaugurujących sezon teatralny” – tymi słowami kończy swoją petycję Aleksander Bieły.

Podpisać się pod apelem historyka i melomana Aleksandra Biełego, można TUTAJ.

Znadniemna.pl za Change.org

Najnowsze komentarze

  • białoruskiej kultury ?

Skomentuj

Skip to content