HomeKulturaTwórcy z ZPB na XX Jarmarku Folkloru w Suwałkach

Twórcy z ZPB na XX Jarmarku Folkloru w Suwałkach

Przedstawiciele działających przy Związku Polaków na Białorusi organizacji twórczych – Towarzystwa Plastyków Polskich oraz Towarzystwa Twórców Ludowych – w dniach  27-28 lipca gościli na jubileuszowym Jarmarku Folkloru w Suwałkach.

Glówna scena Jarmarku Folkloru w Suwalkach

Na doroczne święto folkloru polskich artystów z Białorusi zaprosił Suwalski Ośrodek Kultury (SOK), a na miejscu gośćmi zza wschodniej granicy Polski zaopiekowała się, pracująca w suwalskim SOK-u znawczyni regionalnego folkloru i mistrzyni rękodzieła ludowego Helena Kozłowska.

Podobnie, jak inni twórcy i rękodzielnicy, nasi reprezentanci otrzymali wygodne stoisko, na którym mogli zaprezentować odwiedzającym jarmark mieszkańcom Suwałk swoje wyroby i dzieła artystyczne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się wśród Suwalszczan pejzaże z widokami Grodzieńszczyzny oraz białoruskiego odcinka Kanału Augustowskiego, pędzla Walentyny Brysacz, prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB. Obecność autorki obrazów i możliwość obcowania z nią sprawiły, że zainteresowani wystawionymi dziełami malarskimi mogli usłyszeć autentyczną historię powstania każdego pejzażu, a także dowiedzieć się o historii uwiecznionego przez malarkę miejsca.

Prezes Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB Walentyna Brysacz prezentuje swoje obrazy

Towarzystwo Twórców Ludowych przy ZPB miało na jarmarku sześcioosobową reprezentację, kierowaną przez prezes TTL Ryszardę Kałacz, która przywiozła do Suwałk swoje wyroby, wykonane w technice patchwork.

Kierowniczka reprezentacji ZPB, prezes Towarzystwa Twórców Ludowych Ryszarda Kałacz i rękodzielniczka Anastazja Sukaczewa

Kowalstwo artystyczne zaprezentował na Jarmarku Folkloru w Suwałkach znany grodzieński kowal Jan Pereginiec. Maryna Jaremczyk natomiast zaprezentowała zwiedzającym stoisko twórców ZPB pocztówki artystyczne inkrustowane słomą. Dużym wzięciem cieszyła się u zwiedzających biżuteria drewniana, robiona przez grodzieńskiego mistrza Aleksandra Bieżkę. Kolekcję lalek szydełkowych zaprezentowała rękodzielniczka Anastazja Sukaczewa, a Irena Pawłowa przedstawiła wyroby rękodzieła tekstylnego.

Mistrz kowalstwa artystycznego Jan Pereginiec

Biżuterię drewnianą wlasnego wyrobu prezentuje Aleksander Bieżko

Według kierowniczki reprezentacji ZPB na XX Jarmarku Folkloru w Suwałkach Ryszardy Kałacz, przedstawione przez naszych twórców i artystów dzieła malarskie i wyroby rękodzieła zostały wysoko ocenione nie tylko przez odwiedzających stoisko ZPB Suwalszczan, lecz także przez organizatorów wydarzenia, którzy przekonali się, że tradycja sztuki ludowej jest wciąż żywa na Grodzieńszczyźnie, a grodzieńscy twórcy pracują na bardzo wysokim poziomie.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content