HomeHistoriaPolacy z Lidy pożegnali się ze śp. kapitanem Edwardem Akuszewiczem (ZDJĘCIA)

Polacy z Lidy pożegnali się ze śp. kapitanem Edwardem Akuszewiczem (ZDJĘCIA)

Spektakularną manifestacją polskiego patriotyzmu mieszkańców Lidy stał się pogrzeb jednego z ostatnich uczestników walk zbrojnych akowskiego podziemia na Białorusi, uczestnika operacji „Ostra Brama”, żołnierza walczącego pod dowództwem legendarnego Czesława Zajączkowskiego „Ragnera”, więźnia łagrów stalinowskich, kapitana Wojska Polskiego śp. Edwarda Akuszewicza ps. „Wicher”.

Pogrzeb bohatera odbył się 25 lipca w jego rodzinnej wsi Przydybajty (3 kilometry od Lidy). Śp. Edward Akuszewicz spoczął przy swojej śp. żonie Wandzie, którą stracił kilkanaście lat temu.

W ostatnią drogę dzielnego żołnierza, z bronią w ręku i narażeniem życia broniącego w okresie II wojny światowej ojczystą ziemię, odprowadziła licząca ponad sto osób procesja, składająca się z krewnych zmarłego, jego przyjaciół i znajomych, a także przedstawicieli Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi oraz działającego przy ZPB Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystościach pogrzebowych w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej wziął udział również konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek.

Msza żałobna w intencji duszy zmarłego odbyła się w lidzkim kościele farnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ze świątyni, liczący kilkanaście samochodów osobowych i kilka busów, konwój żałobny udał się do rodzinnej wsi śp. Edwarda Akuszewicza. Tutaj w Przydybajtach wszyscy chętni mogli po raz ostatni pożegnać bohatera, podchodząc do jego trumny.

Na cmentarzu w Przydybajtach, słowa wdzięczności śp. Edwardowi Akuszewiczowi za świadectwo autentycznego bohaterstwa i patriotyzmu, które zmarły dawał przez całe swoje życie, wygłosili m.in. konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek, prezes Oddziału ZPB w Lidzie i członkini Zarządu Głównego ZPB Irena Biernacka, prezes działającego przy ZPB Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej płk Weronika Sebastianowicz oraz inni uczestnicy pogrzebowych uroczystości.

Nasz fotoreporter także był obecny wśród odprowadzających śp. Edwarda Akuszewicza w ostatnią drogę.

Zapraszamy do obejrzenia sporządzonej przez naszego wysłannika fotorelacji z pogrzebu i prosimy o modlitwę za duszę bohatera.

Cześć Jego Pamięci!

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Spoczywaj w pokoju Bohaterze,Wielki patrioto i dzielny zolnierzu.

Skomentuj

Skip to content