HomeOświata„Lato z Polską 2019” w Białymstoku (Fotoreportaż)

„Lato z Polską 2019” w Białymstoku (Fotoreportaż)

Czterdziestoosobowa grupa dzieci z Iwieńca, Lachowicz, Mohylewa, Kobrynia i Grodna, uczących się języka polskiego w ośrodkach nauczania, prowadzonych przez Związek Polaków na Białorusi, już jedenasty rok z rzędu w okresie wakacji letnich spędziła 10 dni w Białymstoku w ramach tradycyjnej akcji wakacyjnej „Lato z Polską”.

Podczas pobytu, który jak co roku został zorganizowany przez Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” pry wsparciu władz Białegostoku w ramach zadania, finansowanego przez Senat RP, młodzi Polacy z Białorusi mieli niezwykle obfity program wypoczynku. Pobyt wypełniły liczne atrakcje turystyczne i sportowe.

Przemawia Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku

Renata Dziemińczuk, wiceprezes ZPB ds. Kultury i Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

W jednym z dni dzieci z Białorusi miały okazję zwiedzić Warszawę. W innym udały się do Augustowa, gdzie zapoznały się z historią pobytu w tym mieście Jana Pawła II. Swoich sił dzieciaki próbowały w parku linowym, odwiedziły też park jurajski.

Nie zabrakło ich także na ściankach wspinaczkowych. Zainteresowani mogli spróbować swoich sił we własnoręcznym robieniu słodyczy i mydełek.

Całe dni wypełnione atrakcjami. Dzieci z Białorusi na pewno nie narzekały na nudę. Oprócz korzystania z atrakcji turystycznych i sportowych, młodzi Polacy zwiedzali ważne miejsca dla swojej historii, kultury i tradycji. Jak powiedziała na antenie TVP3 Białystok Anna Kietlińska, prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”: „Spotykają się z Sybirakami już któryś rok z rzędu, spotykają się w Muzeum Sybiraka, są pod pomnikiem Sybiraka. To jest ważne, aby o takim wątku historycznym im powiedzieć, bo ich rodziny – zwłaszcza z Grodzieńszczyzny – doświadczyły tego”.

Wieczory upływały małym gościom z Białorusi na spotkaniach integracyjnych, ogniskach i turniejach sportowych oraz intelektualnych. Podczas pobytu nie zabrakło też zajęć z języka polskiego, a na pożegnanie każde dziecko otrzymało wyprawkę szkolną zapakowaną do szkolnego plecaka.

Przed samym wyjazdem do domu beneficjenci akcji „Lato z Polską” spotkali się z prezydentem Miasta Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim. Na spotkanie z włodarzem stolicy Podlasia dzieci przyjechały charakterystycznym żółtym, autobusem szkolnym. Podczas spotkania goście mieli okazję opowiedzieć o swoich wrażeniach z pobytu zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z organizatorami i sponsorami akcji wakacyjnej. Złożyli też obietnicę, że w przyszłości jeszcze nie jeden raz odwiedzą Białystok.

Wycieczka do Warszawy:

W Centrum Kopernika w Warszawie:

Wycieczka „Śladami Jana Pawła II” w Augustowie:

Wycieczka po Białymstoku:

Na miejskim stadionie:

W wiosce indiańskiej:

W Parku Jurajskim:

W Centrum Wspinaczkowym:

Gry i zabawy:

Robienie pamiątek z pobytu:

Zajęcia integracyjne:

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content