HomeSportDziałacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego odwiedził Polaków w Mińsku

Działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego odwiedził Polaków w Mińsku

W związku ze zbliżającymi się II Igrzyskami Europejskimi, które w tym roku przyjmuje stolica Białorusi, do Mińska przybył z wizytą działacz Polskiego Komitetu Olimpijskiego dr Witold Rybczyński, posiadający także tytuł ambasadora ad personam. Przy okazji pobytu w stolicy Białorusi w dniu 6 czerwca w towarzystwie członka Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Tomasza Różniaka, wysoki gość odwiedził siedzibę ZPB w Mińsku, w której spotkał się z rodakami.

Prezes Oddziału ZPB w Mińsku Helena Marczukiewicz przewdstawia wysokich gości Tomasza Różniaka ze Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i dr Witolda Rybczyńskiego z Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Podczas spotkania z Polakami Mińska, zrzeszonymi w Związku Polaków na Białorusi, Witold Rybczyński  opowiedział o promujących Polskę przedsięwzięciach, które odbędą się na marginesie dużej międzynarodowej imprezy sportowej, przyjmowanej przez Białoruś.

Dr Witold Rybczyński (po prawej)

Już 22 czerwca, dzień po uroczystym otwarciu w Mińsku II Igrzysk Europejskich, w białoruskiej stolicy zacznie działać Olimpijskie Centrum Promocji Polski. Zostanie ono rozmieszczone prawdopodobnie w historycznym Dworze Wańkowiczów, w samym centrum miasta. W ciągu tygodnia, do 29 czerwca,  w Olimpijskim Centrum Promocji Polski w Mińsku będą codziennie odbywać się wystawy i rozmaite przedsięwzięcia kulturalno-towarzyskie. Jedna z wystaw będzie poświęcona 100-leciu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, inna będzie nosiła tytuł „Polska zaprasza”. W Centrum będą się odbywały także spotkania z polskimi medalistami, odbędą się prezentacje kulturalne, projekcje filmów i inne tematyczne spotkania, promujące Polskę, jej kulturę oraz osiągnięcia Polski i Polaków w różnych dziedzinach aktywności ludzkiej.

Promować Polskę w Olimpijskim Centrum Promocji Polski w Mińsku będą przedstawiciele różnych polskich organizacji i instytucji, m.in. szef Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk, a także   przedstawiciele Krajowej Izby Gospodarczej.

W Olimpijskim Centrum będzie działać stałe stoisko z materiałami informacyjnymi. Wszystkich zwiedzających polskie stoisko kucharze z Zamku w Pułtusku będą częstować daniami polskiej kuchni tradycyjnej.

Na 23 czerwca planowany jest koncert zespołu 4Dreamers, który był nominowany do Fryderyka  (najbardziej prestiżowej polskiej nagrody muzycznej – red.) w kategorii Album Roku Muzyka Dziecięca i Młodzieżowa.

25 czerwca, z kolei, w ramach II Igrzysk Europejskich w Mińsku, odbędzie się Dzień Polski, w którym w gmachu Filharmonii Państwowej Białorusi planowany jest uroczysty koncert.

Jak wyjaśnił mińskim Polakom dr Witold Rybczyński, projekt powołania na okres Igrzysk w Mińsku Olimpijskiego  Centrum Promocji Polski pojawił się zaledwie miesiąc temu. Stąd – chęć spotkania się wysokiego gościa ze środowiskiem Polaków Mińska, zrzeszonych w najprężniej działającej na Białorusi polskiej organizacji, jaką jest ZPB.  Witold Rybczyński i towarzyszący mu Tomasz Różniak poprosili więc zgromadzonych na spotkaniu rodaków, aby o ofercie kulturalno-towarzysko-kulinarnej Olimpijskiego Centrum Promocji Polski jak najszerzej opowiedzieli swoim znajomym i bliskim. Natomiast liczne zespoły artystyczne, działające przy Oddziale ZPB w Mińsku, goście zaprosili do aktywnego udziału w organizowanych przez Centrum koncertach i innych wydarzeniach artystycznych.

Polacy Mińska z zainteresowaniem słuchali o dzialalności Olimpijskiego Centrum Promocji Polski podczas II Igrzysk Europejskich

Na końcu spotkania goście zaprosili Polaków Mińska  do udziału w XIX Światowych Letnich Igrzyskach Polonijnych w Gdyni i w XXV Światowym Polonijnym Sejmiku Olimpijskim w Gdańsku.

Po Mińsku, kolejne III Igrzyska Europejskie, przyjmie w 2023 roku Kraków.

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content