HomeSpołeczeństwoObchody Święta Polaków za Granicą i narodowych świąt majowych w ZPB (dzień pierwszy – Grodno, FOTOREPORTAŻ)

Obchody Święta Polaków za Granicą i narodowych świąt majowych w ZPB (dzień pierwszy – Grodno, FOTOREPORTAŻ)

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, minister Adam Kwiatkowski z delegacją spotkał się z Polakami w Grodnie, Lidzie i Mińsku na zorganizowanych przez ZPB uroczystościach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Święta Konstytucji 3 Maja i Dnia Flagi RP.

Centralna, zorganizowana przez ZPB, uroczystość odbyła się 11 maja pod otwartym niebem w Grodnie i zgromadziła liczącą ponad pół tysiąca grupę działaczy organizacji, którzy przybyli na obchody z całej Białorusi.

Głównym punktem programu grodzieńskich obchodów stał się świąteczny koncert przygotowany siłami dzieci i młodzieży, uczącej się języka polskiego w ośrodkach nauczania, działających przy Oddziałach ZPB w Grodnie, Mińsku, Mohylewie, Brześciu, Molodecznie, Baranowiczach, Kalinkowiczach i innych miejscowościach, rozsianych po całym kraju.

Na samym początku gospodyni uroczystości prezes ZPB Andżelika Borys przedstawiła publiczności delegację polskich władz państwowych oraz partnerów ZPB, którzy przybyli na jej zaproszenie z Warszawy i Białegostoku, aby razem z rodakami na Białorusi świętować ważne dla Polaków na całym świecie święta narodowe.

Delegacji z Warszawy przewodniczył dawny przyjaciel ZPB, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Adam Kwiatkowski. Miał on do spełnienia misję, powierzoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę i Pierwszą Damę RP Agatę Kornhauser-Dudę. Wykonując polecenie Pary Prezydenckiej wysoki gość przekazał Polakom na Białorusi słowa uznania i wdzięczności, za trwanie w polskości, pielęgnowanie polskich tradycji, kultury i języka poza granicami Ojczyzny, a także za codzienną opiekę nad miejscami polskiej pamięci narodowej, których na Białorusi jest niezwykle dużo.

– Początek maja to okres ważnych świąt państwowych, ważnych dat, dlatego chcemy w tym czasie być razem z Polakami, mieszkającymi na Białorusi – mówił do rodaków w Grodnie minister Kwiatkowski.

Z nieukrywanym wzruszeniem powitał rodaków w imieniu Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego i przewodniczącej senackiej Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą Janiny Sagatowskiej, senator RP Andrzej Pająk.

List okolicznościowy, skierowany przez prezesa Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusza Piotra Bonisławskiego do członków Związku Polaków na Białorusi, odczytała prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska.

Podczas zaplanowanej na trzy dni wizyty na Białorusi prezydenckiego ministra z delegacją, gościom towarzyszył Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski, ekipa Konsulatu Generalnego RP w Grodnie na czele z szefem placówki Jarosławem Książkiem oraz członkowie Zarządu Głównego ZPB na czele z prezes Andżeliką Borys.

Podczas pobytu w Grodnie minister Kwiatkowski z delegacją miał okazję poznać prezesów ponad 50-ciu oddziałów terenowych i struktur Związku Polaków na Białorusi podczas wspólnego obiadu, który zorganizował i ufundował Zarząd Główny ZPB.

Po posiłku wysocy goście złożyli kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu garnizonowym w Grodnie i udali się na przyjęcie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja i narodowych świąt majowych, wydane przez Konsulat Generalny RP w Grodnie na Nowym Zamku. Przyjęcie poprzedził koncert moniuszkowski w wykonaniu orkiestry, składającej się z muzyków Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz Kapeli Grodzieńskiej, a także znakomitych solistów – sopranów, tenorów i barytonów, współpracujących z tymi zespołami muzycznymi.

Obchody świąt majowych Związek Polaków na Białorusi zorganizował we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Grodnie przy wsparciu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Senatu RP.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z pierwszego dnia zorganizowanych przez Związek Polaków na Białorusi obchodów świąt majowych z udziałem ministra Adama Kwiatkowskiego, senatora Andrzeja Pająka, towarzyszącej im delegacji współpracowników i ekipy polskich dyplomatów oraz działaczy ZPB:

Prezes ZPB Andżelika Borys przedstawiła publiczności delegację polskich władz państwowych oraz partnerów ZPB

Przemawia sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Adam Kwiatkowski

Przemawia senator RP Andrzej Pająk

Przemawia prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska

Ludowy taniec Padespań (pas d’Espagne – fr.) w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Białe Skrzydła” – Oddział ZPB w Mołodecznie

Grupa wokalna „Nuty życia” z Oddziału ZPB w Mołodecznie

„Piosenka młodego patrioty” w wykonaniu grupy wokalnej „Kolory radości” – Oddział ZPB w Słonimiu

Piosenkę „Jestem Polakiem” śpiewa zespół wokalny „Akwarele” – Polska Szkoła Społeczna im. Króla Stefana Batorego przy ZPB w Grodnie

Wiązankę pieśni patriotycznych śpiewa chór „Słoneczko” – Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana przy ZPB w Baranowiczach

Piosenkę „Siwy mundur” śpiewa Angelina Sawko z Brześcia

Piosenkę „Kraj z baśni” śpiewa Aryna Hryszczanowicz – Polska Szkoła Społeczna przy Oddziale ZPB w Lidzie

Piosenkę „Taki kraj” śpiewa chór „Słoneczko” – Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana przy ZPB w Baranowiczach

Piosenkę „Mucha w mucholocie” wykonuje zespół „Wesoła gromada” – Oddział ZPB w Stołpcach

Piosenkę „Familijny blues” śpiewa zespół „Marzenie” – Oddział ZPB w Mińsku

Piiosenkę „Zielona wyspa” śpiewa drużyna zuchowa „Zielona wyspa” ze Słonimia

Piosenkę „Kukułeczka kuka” śpiewa a capella zespół wokalny „Recha” – Oddział ZPB w Kalinkowiczach (obwód homelski)

Piosenkę „Trzmiel-artysta” wykonuje zespół wokalno-instrumentalny „Melodia” z Mińska

Inscenizację wiersza „Murzynek Bambo” przedstawiają uczniowie pierwszej klasy szkoły średniej nr 2 w Mohylewie

Wiersz „Tu wszędzie Polska” recytuje Weronika Łazarczyk – Oddział ZPB w Oszmianie

Polski taniec ludowy „Krakowiak” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Białe Skrzydła” – Oddział ZPB w Mołodecznie

Piosenkę „Polsko moja” wykonuje zespół wokalno-instrumentalny „Melodia” z Mińska

Z piosenką „Jestem Polakiem” występuje chór „Słoneczko Junior” – Społeczna Szkoła Polska im. Tadeusza Rejtana przy ZPB w Baranowiczach

Przemawia konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek

Podczas wspólnego obiadu, który zorganizował i ufundował Zarząd Główny ZPB

Podczas koncertu moniuszkowskiego na Nowym Zamku

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Serce rośnie ; dusza śpiewa !

Skomentuj

Skip to content