HomeKulturaObchody Święta Konstytucji 3 Maja w Mińsku

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Mińsku

Uroczyste spotkanie z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja zorganizowała w Teatrze Wielkim białoruskiej stolicy Ambasada RP w Mińsku.

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski wita gości uroczystości

Na zaproszenie Ambasadora RP na Białorusi Artura Michalskiego na spotkanie przybyli m.in. działacze Związku Polaków na Białorusi z Mińska, Borysowa, Iwieńca, Baranowicz, Fanipola, Dobrusza, Lelczyc i innych miejscowości. Wśród gości obecni byli także przedstawiciele instytucji i środowisk białoruskich oraz akredytowani na Białorusi przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z innych krajów.

Sala Teatru Wielkiego w Mińsku była wypełniona po brzegi

Ambasador Artur Michalski, przemówił do gości w trzech językach – polskim, białoruskim i angielskim. Podkreślił, że Konstytucja 3 Maja, odegrała ogromną rolę nie tylko w dziejach Polski, lecz także Europy i całego świata. Była to bowiem druga na świecie po amerykańskiej i pierwsza w Europie Ustawa Zasadnicza.

Początek maja jest okresem, w którym Polacy świętują kilka ważnych rocznic i świąt. Na 1 maja przypadła w tym roku 15. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 2 maja Polacy świętują Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz obchodzą Święto Polonii i Polaków za Granicą.

Z okazji wszystkich świąt majowych ambasador Artur Michalski złożył obecnym na spotkaniu rodakom i gościom najserdeczniejsze życzenia, po czym zaprosił gości na świąteczny koncert polskiej muzyki. W koncercie, który zagrali najlepsi artyści Teatru Wielkiego w Mińsku, brzmiały  m.in. utwory Stanisława Moniuszki, którego 200. rocznica urodzin przypadła na 5 maja tego roku, a także muzyka Fryderyka Chopina.

Chór Teatru Wielkiego w Mińsku wykonał utwór Mazur z moniuszkowskiej opery „Straszny Dwór”

Walc z „Chopiniany” w wykonaniu baletników Teatru Wielkiego w Minsku

Paulina Juckiewicz z Mińska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content