HomeHistoriaŚwiatowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej: „Chronić polską pamięć i naszych na Białorusi”

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej: „Chronić polską pamięć i naszych na Białorusi”

szzak

W sprawie aktu wandalizmu i świętokradztwa w Raczkowszczyźnie głos zabrał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. AK-owcy apelują do MSZ Polski, aby oficjalnie zareagowało na skandaliczny incydent. 

Ten krzyż jest dowodem pamięci poakowskiej formacji i cierpienia polskich żołnierzy zamordowanych przez NKWD. Widać, że nawet tak święty symbol jak krzyż jest nie na rękę Białorusinom. Liczymy jednak, że polskie MSZ oficjalnie zaprotestuje wobec tak skandalicznych praktyk – mówi portalowi niezależna.pl Tadeusz Filipkowski, rzecznik Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

W środę Związek Polaków na Białorusi poinformował opinię publiczną, że na Białorusi zniszczono krzyż poświęcony pamięci Anatola Radziwonika ps. „Olech”, ostatniego dowódcy połączonych sił Armii Krajowej Lida-Szczuczyn. Krzyż od 12 maja ustawiony przez działaczy Związku Polaków na Białorusi w Raczkowszczyźnie stał na prywatnej posesji. Podczas nieobecności właścicieli został on spiłowany i wywieziony.

– To jest akt wandalizmu i postawy antypolskiej wobec, której czujemy się troszkę bezsilni. Co możemy zrobić? Apelować i nagłaśniać nasze oburzenie w mediach. Głos oficjalny powinien jednak należeć do przedstawicieli państwa polskiego. Trzeba chronić polską pamięć i naszych na Białorusi – mówi Tadeusz Filipkowski. 

za niezależna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content