HomeOświataJasełka w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Werenowie

Jasełka w Polskiej Szkole Społecznej przy ZPB w Werenowie

Pierwsze w historii istnienia placówki przedstawienie bożonarodzeniowe w języku polskim wystawili 13 stycznia uczniowie, działającej zaledwie od września 2018 roku w Werenowie, Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi.

Gościem wydarzenia był wiceprezes ZPB Marek Zaniewski, który przybył do Werenowa ze świątecznymi prezentami. Prowadząca zajęcia języka polskiego w Werenowie działaczka ZPB Swietłana Worono, witając gości i rodziców przybyłych na szkolne jasełka przypomniała, że we wrześniu, kiedy zakładała nauczanie języka polskiego w stolicy rejonu werenowskiego, będącego nawet według oficjalnych statystyk najbardziej polskim regionem Białorusi pod względem przynależności narodowej zamieszkującej tutaj ludności, na naukę języka polskiego zapisało się zaledwie pięciu dzieciaków. Z czasem jednak wiadomość o tym, że w Werenowie pojawiła się nauczycielka ojczystego języka mieszkańców miasteczka rozeszła się po miejscowości i teraz, w połowie roku szkolnego, na zajęcia do Swietłany Worono uczęszcza regularnie około 50-ciu uczniów w różnym wieku. Przy takiej liczbie zainteresowanych nauczycielka musiała sformować cztery klasy, w tym klasę maturalną, w której uczy się szesnastu młodych werenowian, planujących w najbliższych latach wyjechać na studia do Polski.

Siłami młodszych uczniów ośrodka 13 stycznia po raz pierwszy w krótkiej historii szkoły udało się przygotować widowisko muzyczno- teatralizowane, opowiadające o Narodzinach Jezusa. Ułożony przez kierowniczkę szkoły scenariusz jasełek bazował na śpiewanych przez dzieci pod akompaniament nauczycielki, będącej znaną i cenioną w okolicy organistką, najpiękniejszych polskich kolęd, których treść tłumaczyła akcję, odbywającą się na scenie. W momencie śpiewania kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, na przykład, do Dzieciątka przybywali pastuszkowie, a pod dźwięki kolędy „Lulajże Jezuniu” Maryja kołysała leżącego w żłobku synka do snu.

Trwające ponad pół godziny przedstawienie zostało niezwykle ciepło przyjęte przez wdzięczną publiczność, a młodzi artyści nie kryli radości, kiedy wiceprezes ZPB Marek Zaniewski, dziękując uczniom, ich nauczycielce i rodzicom za pielęgnowanie polskich tradycji świątecznych, zapowiedział, że każde dziecko otrzyma słodki prezent, dostarczony prosto z Grodna i ufundowany przez Zarząd Główny ZPB.

Tak się też stało. Już po rozdaniu prezentów dzieciaki ustawiły się do wspólnego zdjęcia pamiątkowego, dokumentującego ich pierwszą szkolną imprezę świąteczno-noworoczną, której przeprowadzenie było możliwe dzięki temu, że przez połowę roku szkolnego pilnie uczyły się języka ojczystego.

Przemawia wiceprezes ZPB Marek Zaniewski

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • Nareszcie Werenowo się ocknęło ! Prosimy dalej …

Skomentuj

Skip to content