HomeKulturaSpotkanie świąteczno-noworoczne w Smorgoniach

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Smorgoniach

W sobotę, 12 stycznia, na spotkaniu świąteczno-noworocznym zgromadzili się w Smorgoniach członkowie miejscowego oddziału ZPB. Na uroczystość zaprosili kolegów z sąsiednich oddziałów Związku Polaków – Sół i Wojstomia, a także konsula generalnego RP w Grodnie Jarosława Książka z małżonką Elżbietą.

Władze ZPB reprezentował na uroczystości wiceprzewodniczący Rady Naczelnej organizacji Wiktor Baranowicz, będący także prezesem Oddziału ZPB w Mołodecznie. Jego wizyta u rodaków w Smorgoniach stała się okazją do tego, aby omówić z nimi pomysły edukacyjno-kulturalne, które oddziały mogłyby wspólnie zrealizować w bieżącym 2019 roku.

Przemawia prezes Oddziału ZPB w Smorgoniach Teresa Pietrowa

Konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek z małżonką Elżbietą dzielą się opłatkiem z działaczami ZPB w Smorgoniach

Uroczystość zaczęła się od okolicznościowych przemówień, poświęcenia opłatków i modlitwy, którą zainicjował obecny na spotkaniu proboszcz smorgońskiej parafii pw. św. Jana Pawła II ks. Eugeniusz Uczkuronis. Uczestnicy spotkania po raz pierwszy w trwającym okresie świąteczno-noworocznym mieli okazję połamać się opłatkiem i złożyć sobie nawzajem życzenia w takim gronie.

Bohaterami dalszej części uroczystości stały się smorgońskie dzieci, uczące się języka polskiego. Przedstawiły one zgromadzonym na spotkaniu jasełka. Po widowisku każde obecne na spotkaniu dziecko otrzymało z rąk Wiktora Baranowicza i Jarosława Książka słodki prezent świąteczny, ufundowany przez Zarząd Główny ZPB.

Wiktor Baranowicz i Jarosław Książek rozdają prezenty

Występ rodziny Zychów

Śpiewa zespół „Głos znad Wilii”

Dorośli, wprowadzeni przez dzieci w świąteczny nastrój, kontynuowali artystyczny program spotkania. Wystąpili w nim wspólnie z zespołem „Głos znad Wilii” Inna i Czesław Zychowie, wykonując kolędy i pieśni ludowe, a także wspólnie z dziećmi demonstrując instrumentalne scenki muzyczne.

Po koncercie na salę przybyli rozśpiewani kolędnicy, którzy żartem i dowcipem rozbawili zgromadzonych, inaugurując tym samym wspólną zabawę, na którą złożyły się konkursy i gry muzyczne.

Po zakończeniu spotkania i ciepłym pożegnaniu się ze smorgońskimi Polakami konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek wraz z małżonką odwiedzili miejscowy cmentarz, aby zapalić znicze na odremontowanym pomniku, upamiętniającym żołnierzy polskich, poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku.

Tatiana Kleszczonok ze Smorgoni

Najnowsze komentarze

  • Szczęść Boże !

Skomentuj

Skip to content