HomeOświataJuż w kwietniu – konkurs „Mistrz Ortografii”

Już w kwietniu – konkurs „Mistrz Ortografii”

Indeks Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach – taka będzie nagroda dla laureatów, startującego w kwietniu konkursu „Mistrz Ortografii” dla młodych Polaków z Białorusi, uczących się języka polskiego.

Andżelika Borys i dr Barbara Stelingowska

Andżelika Borys i dr Barbara Stelingowska opowiadają o konkursie „Mistrz Ortografii”

– Porozumienie o organizacji konkursu zostało osiągnięte między Związkiem Polaków na Białorusi, a uczelnią, którą reprezentuję – poinformowała w niedzielę, podczas odbywających się w Grodnie warsztatów metodycznych dla nauczycieli języka polskiego, dr Barbara Stelingowska z Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. Pani doktor nie ukrywała, iż pomysł organizacji na Białorusi konkursu ortograficznego został przyjęty przez władze uczelni z dużym zainteresowaniem. – Nie było więc problemów z uzyskaniem zgody na przydzielenie kilku miejsc na uczelni dla laureatów konkursu – dodała.

Przemawia dr Barbara Stelingowska

Przemawia dr Barbara Stelingowska

– Dokładny termin konkursu jest jeszcze do uzgodnienia, ale w ogólnym zarysie mogę powiedzieć, iż w kwietniu nauczyciele języka polskiego na całej Białorusi będą mogli wytypować wśród swoich uczniów najlepszych, którzy przystąpią do zmagań o indeks uczelni wyższej w Siedlcach i podejmą na niej naukę w roku akademickim 2014/2015 – mówi pomysłodawczyni konkursu „Mistrz Ortografii” , przewodnicząca Rady Naczelnej ZPB Andżelika Borys. Według niej konkurs ortograficzny nie jest jakąś zupełnie nowa inicjatywą. – Można powiedzieć, iż odradzamy tradycję przeprowadzania konkursów ortograficznych, które organizowałam wspólnie z białoruskimi kuratoriami oświaty, jako kierownik Działu Oświaty ZPB do 2005 roku – podkreśla Borys. Zaznacza ona, iż z uwagi na nagrody dla laureatów konkursu w postaci indeksów uczelni wyższej w Siedlcach – odradzany konkurs „Mistrz Ortografii” wychodzi na wyższy poziom. – Przecież indeks polskiej uczelni wyższej jest marzeniem wielu młodych Polaków na Białorusi. Trudno o lepszą motywację do doskonalenia przez nich znajomości języka polskiego – uważa Borys.

Na warsztaty metodyczne do Grodna, podczas których zapowiedziany został konkurs „Mistrz Ortografii”, przybyli w niedzielę nauczyciele języka polskiego z różnych miejscowości, między innymi: Grodna, Lidy, Mińska, Borysowa, Radunia, Zabłocia, Brześcia i innych.

znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content