HomeHistoriaPowstał Klub Przyjaciół filmu o obronie Grodna

Powstał Klub Przyjaciół filmu o obronie Grodna

Warszawska Fundacja Joachima Lelewela, producent filmu inscenizowanego o obronie Grodna przed Armią Czerwoną we wrześniu 1939 roku, uruchomiła stronę internetową, informującą o pracach nad filmem, który ma roboczy tytuł GRODNO 1939. Produkcja filmu jest wspierana przez Związek Polaków na Białorusi.

klubprzyjaciolfilmu

Witryna o filmie nazywa się „Klub Przyjaciół Filmu GRODNO 1939” . Jej twórcy podkreślają, iż „film nie jest przedsięwzięciem komercyjnym, musi więc liczyć na wsparcie społeczne. I to rozmaite: finansowe, aktywność wolontariuszy, życzliwe podejście aktorów”.

Pod tym linkiem znajdziecie państwo szczegółowe informacje o tym, jak można pomóc filmowi.

Przypomnijmy, iż zgodnie z rekomendacją Rady Naczelnej ZPB zbiórkę środków na produkcję filmu o obronie Grodna prowadzą terenowe oddziały ZPB. Na razie nie ujawniamy wysokości uzbieranej przez Związek Polaków kwoty, gdyż mamy nadzieję, iż będzie się zwiększać, bo, jak podkreśla producent, im więcej środków uda się zebrać, tym lepszy uda się nakręcić film. Zaznaczmy tylko, iż poza miejskim oddziałem ZPB w Grodnie aktywnie włączyły się w zbiórkę na rzecz filmu oddziały Związku Polaków w całym obwodzie grodzieńskim.

Dziękując wszystkim darczyńcom za wsparcie, za współautorem scenariusza filmu GRODNO 1939 i prezesem Fundacji Joachima Lelewela Piotrem Kościńskim ujawniamy kilka kluczowych informacji o przyszłym filmie:

„Główną postacią filmu jest młody oficer, podporucznik Stefan Jaworski. Ze swoim oddziałem przybywa do Grodna w przeddzień agresji sowieckiej, przekonany, że będzie go bronić przed Niemcami. Zostaje przydzielony do dowództwa obrony miasta – w ten sposób na bieżąco poznaje zmieniającą się sytuację militarną.

Jaworski pochodzi z Brześcia. W Grodnie spotyka swoją sympatię, Annę – studentkę medycyny, którą wybuch wojny zastał na praktykach studenckich w grodzieńskim szpitalu.

Miasto szykuje się do obrony. Walczyć chcą wszyscy – żołnierze i cywile. Także ci najmłodsi. 13-letni Tadzik Jasiński rwie się do walki, ku przerażeniu jego matki i dziadków. Harcerze przygotowują najprostszą „broń przeciwpancerną”: butelki z benzyną…”

Apelujemy do czytelników o wsparcie produkcji filmu GRODNO 1939, aby mógł powstać jeszcze w tym roku, roku, w którym będziemy obchodzić 75. rocznicę dramatycznych wydarzeń, które stały się jednym z największych przejawów polskiego patriotyzmu na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej po wybuchu II wojny światowej.

znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content