HomeKulturaRuszyła akcja „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”

Ruszyła akcja „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”

Na antenie Polskiego Radia Białystok ruszyła akcja charytatywna pt. „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi”, której organizatorami są dziennikarze Radia Białystok, Podlaski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Związek Polaków na Białorusi.

Prezes ZPB Andżelika Borys w studiu Polskiego Radia Białystok

Akcja, polegająca na licytowaniu każdego dnia do końca listopada na antenie Radia Białystok prac autorstwa grodzieńskich malarzy, zrzeszonych w Towarzystwie Plastyków Polskich przy ZPB, ma na celu zebranie środków, które zostaną przeznaczone na podarunki gwiazdkowe dla dzieci uczących się języka polskiego na Białorusi.

Pierwsze aukcje odbyły się w poniedziałek, 26 listopada, podczas audycji Radia Białystok „Najbliżej Ciebie”, której gościem była prezes ZPB Andżelika Borys. Z jej udziałem wśród słuchaczy Radia Białystok udało się wylicytować pierwsze dwie prace grodzieńskich malarzy, biorących udział w akcji. Grafika pt. „Architekt” autorstwa Jegora Szokoładowa znalazła nowego właściciela za 210 złotych, a za obraz olejny Alexa Sporskiego pt. „Ciepły wieczór” jego nowy właściciel wpłacił na konto akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” 800 złotych.

Grafika „Architekt” autorstwa Jegora Szokoładowa została wylicytowana za 210 złotych

Wylicytowany za 800 złotych obraz olejny „Lato” autorstwa Alexego Sporskiego

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska wytłumaczyła na antenie Radia Białystok, że pieniądze pochodzące z aukcji obrazów zostaną wydane na podarunki gwiazdkowe dla dzieci, uczących się na Białorusi języka polskiego.

Prezes Podlaskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Anna Kietlińska

– To będzie taka transakcja wiązana. Prace plastyczne kupione z odruchu serca pomogą wywołać uśmiech na twarzach polskich dzieci na Białorusi. Pieniądze będą wpływać na dedykowane, specjalne konto – powiedziała Anna Kietlińska.

Na pytania dziennikarza Radia Białystok Jarosława Iwaniuka po inauguracji akcji „Podaruj gwiazdkę polskim dzieciom na Białorusi” odpowiedziała prezes ZPB Andżelika Borys:

Jarosław Iwaniuk: Co dla organizacji, dla jej działalności oznacza to, że jest ona nieuznawana przez władze?

Andżelika Borys: W organizacji społecznej, zgodnie ze wszystkimi – że tak powiem – aktami prawnymi na Białorusi, zgodnie z konstytucją, to w organizacji społecznej decydują ludzie. To ludzie wybierają sobie, kogo uważają i organizacja kieruje się statutem. I tak naprawdę to kto faktycznie powinien ją uznawać bądź nie uznawać?

Związek Polaków istnieje 30 lat. W 2005 r. doszło do tego, że władze unieważniły zjazd, nie uznały tego zjazdu, ale to nie oznacza, że Związku nie ma. Organizacja nie została zlikwidowana, czyli my nie działamy z ramienia nieistniejącej organizacji.

Dzisiaj Związek liczy 105 oddziałów w skali kraju. To jest ponad 12 tysięcy członków. Od 2005 r., czyli 13 lat działalności takiej trudnej, były okresy…

Na czym polegają te największe trudności w działalności?

Były bardzo trudne sytuacje, kiedy były areszty, prześladowania, groźby. Więc przepraszam najmocniej, organizacja przeżyła to, bo ludzi łączy zamiłowanie do kultury, do języka polskiego, tożsamość narodowa. I w tym przypadku kto powinien ich uznać, tak czy nie?

Władza może sobie uznać zarząd ten czy inny, więc mówmy o tym, że ja jako prezes jestem nieuznawana przez władze i zarząd wybrany. Natomiast tysiące członków Związku Polaków są na jakiej zasadzie, kto ma ich uznać? Toż oni są uznawani na podstawie własnego statutu organizacji.

I tu mamy w tym przypadku sytuację, że tak powiem, nienormalną, którą można obserwować tylko na Białorusi, gdzie są dwa stowarzyszenie związków zawodowych – uznawane, nieuznawane, gdzie są dwa stowarzyszenie pisarzy – uznawane, nieuznawane.

Raptem się pojawił nie wiadomo skąd, bo sobie wybrali, uznawany zarząd Związku Polaków. A co z tymi tysiącami członków organizacji, którzy nadal deklarują swoją przynależność do organizacji, udzielają się, biorą czynny udział. Kto ma tam ich uznawać zgodnie ze statutem?

A członkowie Związku Polaków na Białorusi radzą chyba sobie dobrze, bo 13 tys. dzieci uczy się języka polskiego na Białorusi, wydawane są gazety, organizowane są różnego rodzaju imprezy. Czyli chyba nie jest tak źle, jeżeli chodzi o członków?

Jeżeli mówimy, jak to jest z uznaniem, a w kontekście radzenia sobie przez członków Związku Polaków to oczywiście jest to różnie. Bywały okresy, kiedy oczywiście działacze organizacji trafiali za kraty. Za co? Za prowadzenie polskiej działalności, organizacje koncertów z okazji 3 maja, Dnia Polonii, Święta Konstytucji. Za to, że po prostu należeli do organizacji. Są groźby zwolnienia z pracy, szantaż. I ten etap nie przeminął. On jest nadal, tylko może w takiej lżejszej formie.

Na przykład ostatnio nauczyciele uczący języka polskiego w szkole społecznej w Lidzie, która pracuje od niedawna, są regularnie wzywani do działu ideologii, do komitetów. Mam we środę z nimi spotkanie. Będę wiedziała, jak wygląda sytuacja, ponieważ w ubiegłym tygodniu wszyscy byli zastraszani groźbami, że stracą pracę, jeżeli będą uczyć języka polskiego w szkole sobotnio-niedzielnej ZPB. Tak wygląda na dzisiaj sytuacja, jeżeli mówimy o konkretach i o działalności.

Jak to się potoczy? Zobaczymy. Na pewno nie zostawimy, nigdy nikogo nie zostawialiśmy i będziemy bronić. Natomiast rzeczywistość jest taka a nie inna, więc jeżeli mówimy, czy jest lekko, czy jest ciężko, to mówimy, że nigdy nie oczekiwaliśmy, że nam będzie lekko. Ale nie można powiedzieć, że tak jest wspaniale, mile, że nam na wszystko pozwalają.

Wszystkie prace malarzy grodzieńskich, licytowane na antenie Polskiego Radia Białystok, można zobaczyć niżej:

Grafika „Przyjaźń” autorstwa Jegora Szokoładowa

Grafika „Spacer” autorstwa Jegora Szokoładowa

Grafika „Zabawa w przyszłość” autorstwa Jegora Szokoładowa

„Anioł stróż”, olej/płótno, autor Wasyl Martyńczuk

Akwarela „Boże Narodzenie”, autor N. Jegorowa

„Dziedziniec w Pułtusku”, olej/płotno, autor Walery Mołoczko

„Krajobraz z Mazur”, olej/płótno, autor Wacław Romaszko

„Lato”, olej/płótno, autor Walery Mołoczko

„Lato”, olej/deska, autor Igor Kiebiec

Nr konta, na który zwycięzcy aukcji powinni wpłacać pieniądze z aukcji:

34 2490 0005 0000 4600 6753 8392

Dopisek: Gwiazdka dla dzieci ze Związku Polaków Na Białorusi

Znadniemna.pl na podstawie radio.bialystok.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content