HomeSpołeczeństwoNa Białoruś wjedziesz bez wizy na miesiąc!

Na Białoruś wjedziesz bez wizy na miesiąc!

Od 21 do 30 czerwca 2019 roku Białoruś przyjmie II Europejskie Igrzyska — międzynarodowe zawody multi-sport wśród sportowców kontynentu europejskiego. Oficjalny Mińsk zapowiada, że z biletem wstępu na Igrzyska będzie można wjechać na Białoruś bez wizy dowolnym środkiem transportu – samochodem, pociągiem lub samolotem. I to na 30 dni!

Taką informację przekazał w Mińsku wiceprzewodniczący fundacji „Zarząd II Europejskich Igrzysk w 2019 roku” Anatolij Kotow, informuje Radio Svaboda.

Według Kotowa, system bezwizowy będzie obowiązywał w sumie 30 dni: 11 dni rozgrywek, 10 dni przed rozpoczęciem i 10 dni po ich zakończeniu.

„Zapraszamy przede wszystkim media, prasę bez ograniczeń i limitów, chcemy, aby Białoruś znów wybrzmiała na międzynarodowej agendzie” – powiedział.

Organizatorzy spodziewają się, że podczas Igrzysk do stolicy Białorusi przyjedzie około 4 tys. sportowców. 50 Europejskich komitetów olimpijskich będą reprezentowały oficjalne delegacje.

W zawodach będzie uczestniczyć około 650 międzynarodowych, a także 410 narodowych sędziów sportowych. W igrzyskach będzie uczestniczyć około 6 tysięcy wolontariuszy.

Zawody II Igrzysk Europejskich 2019 odbędą się w największych obiektach sportowych w Mińsku, na stadionie „Dynamo”, „Mińsk -arena”, „Czyżouka — arena”.

W 2015 roku w Baku odbyła się pierwsza edycja, a z organizacji kolejnej edycji wycofała się Holandia, bojąc się wydatków związanych z tym przedsięwzięciem. Kandydatura Rosji została z kolei odrzucona z powodu skandalu dopingowego.
Koszt organizacji wyniósł siedem miliardów dolarów. Startowało ok. sześć tysięcy sportowców z 50 europejskich komitetów olimpijskich, w tym ponad dwustu Polaków.

Pod względem sportowym impreza zakończyła się sukcesem, natomiast pozostał niesmak, który towarzyszył jej od samego początku, związany z sytuacją polityczną w Azerbejdżanie. Media międzynarodowe ujawniały przypadki łamania praw człowieka, np. aresztowania dziennikarzy czy politycznych przeciwników prezydenta Ilhama Alijewa.

W sierpniu br., po zatrzymaniu współpracownika Deutche Welle na Białorusi Pauluka Bykouskiego (był podejrzany w tzw. „sprawie Belta”, przewodniczący Niemieckiego Komitetu Olimpijskiego zapowiedział, że jesli Białoruś będzie kontynuowała represyjne zachowania wobec dziennikarzy, Niemcy mogą ogłosić bojkot igrzysk.

22 listopada 2018 roku Bykouski został oczyszczony z zarzutów po zapłaceniu wysokiej grzywny.

Obecnie, mieszkańcy 80 krajów, w tym Polacy, mogą spędzić na Białorusi nawet do 30 dni bez wizy. Warunek jest jeden. Trzeba polecieć do Mińska samolotem. Od 1 stycznia 2018 roku zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające bezwizowy wjazd w celach turystycznych na okres do 10 dni do Brześcia i Grodna oraz okolic białoruskiej części Puszczy Białowieskiej i Kanału Augustowskiego.

Znadniemna.pl za Kresy24.pl

Najnowsze komentarze

  • Gdzie i jak będzie można kupić te bilety wstępu na Igrzyska w Mińsku, oraz na jakiej dokładnie będzie to zasadzie?

Skomentuj

Skip to content