HomeOświataZa dwa tygodnie białoruski finał zmagań z językiem polskim

Za dwa tygodnie białoruski finał zmagań z językiem polskim

Pięć uczennic z Polskiej Szkoły Społecznej przy Związku Polaków na Białorusi zakwalifikowały się do ogólnokrajowych eliminacji XII edycji Olimpiady Języka i Literatury Polskiej. Ogólnobiałoruski finał zmagań, otwierający drogę do udziału w zawodach ogólnopolskich odbędzie się w siedzibie Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi w ostatni weekend lutego.

Uczniowie_PSS

Nasze uczennice rywalizowały w miniony weekend w eliminacjach regionalnych z rówieśnikami z Polskich Szkół Grodna i Wołkowyska, Liceum Polskiej Macierzy Szkolnej w Grodnie, Szkoły Społecznej im. Tadeusza Rejtana z Baranowicz oraz z młodymi Polakami z Mohylewa.

Polską Szkołę Społeczną przy ZPB w zmaganiach z językiem polskim reprezentowały: Ksenia Poniatowska, Julia Kozieł, Elżbieta Gorodkiewicz, Karolina Siłkina oraz Weronika Adamowicz. Wszystkie one uczą się języka polskiego zaledwie drugi rok. Pomyślne zdanie przez nie testu gramatyczno-składniowego w pisemnej części zmagań oraz uzbieranie liczby punktów, dostatecznej do zakwalifikowania się do kolejnego etapu Olimpiady należy zatem ocenić jako sukces indywidualny każdej z uczennic, jak również szkoły, którą reprezentują.

Za dwa tygodnie, w białoruskim finale Olimpiady Języka i Literatury Polskiej, nasze dziewczyny powalczą o prawo reprezentowania Białorusi w zawodach ogólnopolskich, które w tym roku odbędą się w Konstancinie w dniach 9 – 12 kwietnia.

Jeśli zwyciężą w zmaganiach z rówieśnikami z Polski i innych krajów świata, to zostaną zaproszone wraz ze swoimi nauczycielami na uroczyste podsumowanie Olimpiady, które odbędzie się w czerwcu w Warszawie, w Sali Lustrzanej Pałacu Staszica.

Nagrodą dla laureatów ogólnopolskiego finału są indeksy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz stypendia Rządu RP.

Danuta Karpowicz

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content