HomeOświataPodręczniki dla ośrodków nauczania języka polskiego w centralnej, północnej i wschodniej Białorusi

Podręczniki dla ośrodków nauczania języka polskiego w centralnej, północnej i wschodniej Białorusi

Ponad 20 nauczycieli języka polskiego z Mińska, Homla, Mozyrza, Brasławia, Mołodeczna, Wołożyna, Rakowa, Fanipola, Połocka, Dzierżyńska i innych miejscowości przybyło 19 czerwca do siedziby Oddziału Związku Polaków na Białorusi w Mińsku.

Prezes ZPB Andżelika Borys prezentuje nauczycielom pozycje podręcznikowe, ufundowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie

Celem spotkania pedagogów, pracujących w prowadzonych i wspieranych przez ZPB ośrodkach nauczania języka polskiego na terenie centralnego, północnego i wschodniego regionów Białorusi, była wymiana doświadczeń w organizacji procesu nauczania, podzielenie się z kolegami sukcesami i problemami, a także otrzymanie podręczników i pomocy edukacyjno-dydaktycznych, niezbędnych przy organizacji i prowadzeniu nauki języka polskiego. Literaturę dydaktyczno-edukacyjną, przywiozła do Mińska prezes ZPB Andżelika Borys. Przedstawiając nauczycielom pozycje książkowe, zarówno te dobrze znane i wykorzystywane przez nich w codziennej pracy, jak i zupełnie nowe, Andżelika Borys podkreślała, że podczas zamawiania podręczników kierowała się sugestiami, kierowanymi do niej przez uczestników organizowanych przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polskich przy ZPB warsztatów metodycznych.

Jeden z zaprezentowanych podręczników pt. „A to właśnie polski” został wydany przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie specjalnie dla polskich ośrodków edukacyjnych, działających na terenach leżących na wschód od granic Polski. Wydanie to cieszyło się największym zainteresowaniem uczestników spotkania, podobnie jak inne pozycje podręcznikowe, tablice, tablety edukacyjne, laptopy, inny sprzęt komputerowy oraz różnorodne, ufundowane przez Fundację Pomoc Polakom na Wschodzie i przekazane nauczycielom przez prezes ZPB, pomoce edukacyjno-dydaktyczne, pozwalające na organizację skutecznego procesu nauczania dzieci, młodzieży i dorosłych na każdym poziomie znajomości języka polskiego.

Istotnym tematem, omawianym podczas spotkania nauczycieli w Mińsku, był temat szkoleń dla nauczycieli, organizowanych przez ZPB we współpracy z partnerami w Polsce – Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska”, wspomnianą już Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, Senatem RP i Ministerstwem Edukacji Narodowej RP.

Na spotkaniu obecni byli m.in. nauczyciele, którzy dopiero co wrócili z wizyty studyjnej w Ostródzie i Warszawie, zorganizowanej przez ZPB we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” (ODN SWP).

Omówione zostały kolejne tegoroczne oferty szkoleń dla nauczycieli. Zasięg możliwości w tym roku jest niezwykle bogaty i zróżnicowany nie tylko pod względem tematycznym, lecz również geograficznym. Nauczycielom z Białorusi oferowane są w tym roku wizyty m.in. w Poznaniu, Krakowie, Ostródzie, Toruniu i Sopocie. Poza tym ODN SWP zaprosi polskich nauczycieli w sierpniu do Grodna na Akademię Dwujęzyczności. Jest to projekt wyjątkowy, realizowany dla nauczycieli i ich uczniów w środowiskach polonijnych po całym świecie.

Kolejnym ważnym tematem spotkania nauczycieli w Mińsku był temat organizacji w tym roku wypoczynku w Polsce dla dzieci z Białorusi, uczących się języka polskiego. Jak zapewniła zgromadzonych prezes ZPB Andżelika Borys, Związek Polaków dokonał wszelkich niezbędnych starań, aby dzieci z każdego działającego na terenie Białorusi ośrodka nauczania języka polskiego otrzymały praktykę językową i poznały polską historię, tradycje i obyczaje, podczas kolonii letnich w Polsce. Niektóre dzieci już wyjechały na wypoczynek do Sopotu. Planowany jest także wyjazd grup dzieci m.in. do Ustki, Wisły, Krakowa i Szczecina.

Po zakończeniu spotkania jego uczestnicy mieli okazję zwiedzenia wystawy o Radzie Pomocy Żydom „Żegota” – unikalnej, tajnej organizacji działającej w czasie II wojny światowej i afiliowanej przy władzach Polskiego Państwa Podziemnego. Celem „Żegoty” było ratowanie żydowskich współobywateli, masowo mordowanych przez okupanta niemieckiego.

Mińskie i warszawskie getta były jednymi z największych w Europie. Ryzykując własnym życiem, cywilni konspiratorzy ocalili w nich od zagłady tysiące osób.

Zwiedzając wystawę nauczyciele języka polskiego, biorący udział w spotkaniu, otrzymali zatem prawdziwą lekcję historii.

Polina Juckiewicz z Mińska

Najnowsze komentarze

  • Cziesze sie ze dostajemy podreczniki ktore pomafaja dla nas, dla dzieci dotknac sie do ojczystej mowy, kultury, tradycji, odczuc cieplo Rodakow! Dziekuje!

Skomentuj

Skip to content