HomeKulturaW centrum Mińska stanie pomnik Moniuszki

W centrum Mińska stanie pomnik Moniuszki

Do 200. rocznicy urodzin twórcy polskiej opery narodowej Stanisława Moniuszki, czyli do maja 2019 roku, w centrum białoruskiej stolicy – na placu Swobody, naprzeciwko miejskiego ratusza – wzniesiony zostanie pomnik polskiego kompozytora. Informuje o tym dzisiaj białoruski rządowy dziennik „Zwiazda”.

Ratusz w Mińsku, naprzeciwko którego stanie pomnik Moniuszki i Dunina-Marcinkiewicza, fot.: zviazda.by

Ratusz w Mińsku, naprzeciwko którego stanie pomnik Moniuszki i Dunina-Marcinkiewicza, fot.: zviazda.by

Jak czytamy w „Zwiazdzie”, w kompozycji rzeźbiarskiej, która upiększy centrum Mińska, polski kompozytor zostanie przedstawiony wraz z autorem libretto do opery  „Sielanka”, klasykiem literatury białoruskiej Wincentym Duninem-Marcinkiewiczem. Twórcy będą prezentować się w pozycjach siedzących naprzeciw sobie.

Gazeta przypomina, że inicjatywa postawienia pomnika Moniuszki w Mińsku wyszła od historyków Aleksandra Biełego i Dionizego Sałasza. Pół roku temu ogłosili oni zbiór podpisów poparcia dla pomnika Moniuszki, a w grudniu skierowali ponad 4 tysiące podpisów do władz stolicy.

W zbiórce podpisów, po zapoznaniu się z inicjatywą Sałasza i Biełego, aktywnie uczestniczyli członkowie Związku Polaków na Białorusi.

O tym, że ustanowienie pomnika Moniuszki i Dunina-Marcinkiewicza już zostało zaplanowane przez władze białoruskiej stolicy, inicjatorzy upamiętnienia urodzonego w Ubielu pod Mińskiem i mieszkającego przez kilka lat w Mińsku kompozytora, dowiedzieli się na posiedzeniu przyszłego komitetu organizacyjnego białoruskich obchodów 200. jubileuszu urodzin twórcy polskiej opery narodowej.

W spotkaniu, które odbyło się tydzień temu w mińskim Państwowym Muzeum Historii Teatralnej i Muzycznej Kultury poza społecznymi inicjatorami powołania komitetu wzięli udział przedstawiciele władz, między innymi szefowa wydziału kultury Mińskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego Walancina Makarowa. Według urzędniczki ustanowienie w Mińsku pomnika Moniuszki oraz inne inicjatywy, związane z obchodami jubileuszu jego urodzin, na przykład – organizacja festiwalu muzycznego i odnowienie siedziby rodowej Moniuszki w Ubielu, zostaną skierowane do Ministerstwa Kultury Republiki Białoruś. Resort ten z kolei uwzględni je w pięcioletnim państwowym programie „Kultura Białorusi”, którego realizacja rozpocznie się w 2016 roku.

a.pis. na podstawie Zviazda.by

Najnowsze komentarze

  • Interesujące, że w tekście „Zwiazdy” ani razu nie pada słowo 'polski’.

  • Kultura łączy ! Bravo Aleś, Dzianis i ZPB !

  • Proponuję nie być naiwnym i „nie chwalić dnia przed zachodem słońca”, ponieważ nie wydaje mi się, aby rządowy projekt byl realizowany po myśli Polaków.

    A zatem – nie chcąc być złym prorokiem – nie sądzę, że na tym pomniku gdziekolwiek umieszczony będzie napis „polski kompozytor” albo jakieś informacje nt. związków Moniuszki z polskością.

Skomentuj

Skip to content