HomeKultura„Światło Łagodne” Natalii Klimowicz

„Światło Łagodne” Natalii Klimowicz

Wernisaż wystawy o tematyce sakralnej pt. „Światło Łagodne” autorstwa Natalii Klimowicz, działaczki Towarzystwa Plastyków Polskich przy ZPB i autorki współpracującej z portalem Znadniemna.pl, odbył się 19 marca w grodzieńskim Centrum Rzemiosła „Spadczyna” (Dziedzictwo).

Natalia Klimowicz

Zaprezentowana przez Natalię Klimowicz wystawa jest pokłosiem przeżywania przez autorkę podziwiania świętych obrazów w różnych miejscach i okolicznościach. Opowiadając o ekspozycji Natalia Klimowicz przyznała się, że jedna z prac, przedstawiająca Zbawiciela, została zainspirowana napotkaną przez nią podczas jednej z podróży po Polsce i wykonaną w kamieniu podobizną Chrystusa. – Podobnie było z resztą obrazów. Oglądanie jakiejś ikony sprawiało, że czułam potrzebę przeniesienia jej na papier, w formie, która utrwaliła się w pamięci – opowiadała Natalia Klimowicz. Artystka wytłumaczyła, że nie próbowała malować kopii oglądanych ikon. Odtwarzając je starała się uwolnić z siebie emocje i uczucia, przepełniające ją po obejrzeniu świętego obrazu.

Afisz wystawy

Wśród przedstawionych na wystawie obrazów, dominują dwa motywy – są to podobizny Zbawiciela oraz Madonny z dzieciątkiem. – Oba motywy oznaczają miłość. Motyw Bogurodzicy jest bowiem symbolem matczynej miłości, natomiast Chrystus symbolizuje miłość Boga do ludzi, którym Stwórca podarował własnego Syna – mówiła malarka. – Wychodzi więc na to, że głównym tematem wystawy „Światło Łagodne” jest Miłość – dodała.

O tym, że nazwa wystawy „Światło Łagodne” bardzo trafnie oddaje kolorystykę przedstawionych prac i emanujące z obrazów emocje, mówili goście wernisażu.

Gratulacje Natalii Klimowicz składa Walentyna Brysacz, prezes TPP przy ZPB

Pogratulować Natalii Klimowicz otwarcia wystawy przybyli przyjaciele i koledzy z Towarzystwa Plastyków Polskich, w których imieniu przemówiła prezes TPP przy ZPB Walentyna Brysacz. W imieniu Zarządu Głównego ZPB gratulacje Natalii Klimowicz złożyła wiceprezes organizacji ds. Kultury Renata Dziemiańczuk.

Wystawa prac Natalii Klimowicz pt. „Światło Łagodne” potrwa w grodzieńskim Centrum Rzemiosła „Spadczyna” do Wielkanocy.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content