HomeOświataReprezentacja PSS przy ZPB w Grodnie na gali Konkursu Patria Nostra w Krakowie

Reprezentacja PSS przy ZPB w Grodnie na gali Konkursu Patria Nostra w Krakowie

W dniach 9-14 marca trzyosobowa drużyna Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie w składzie: Maria Szymanowska, Anastazja Woronkowa i Margarita Trubnikowa wraz z opiekunem Sławomirem Olszewskim gościła w Krakowie na gali Konkursu Historycznego Patria Nostra, która odbyła się w Filharmonii Krakowskiej.

Konkurs poświęcony był historii Polski, a jego celem było przygotowanie krótkiej animacji lub filmu na temat podany przez organizatorów. Naszej drużynie trafił się temat „Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie”.

W konkursie wzięło udział blisko 100 szkół z województwa małopolskiego, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Uroczystej gali towarzyszyli zaproszeni gości m.in. Małopolski Kurator Oświaty, posłowie do Parlamentu Europejskiego, Marszałek Województwa Małopolskiego i inni dostojni goście.

Gala uwieczniona została przez TVP3.

W trakcie pobytu w stolicy Małopolski drużyna PSS przy ZPB w Grodnie miała możliwość zwiedzania Krakowa i podziwiania miejsc pamięci narodowej. Uczestniczyliśmy też w bogatym programie artystycznym związanym z finałem konkursu.

Pięć dni pobytu pozwoliło nam bliżej poznać miejsca mocno związane z historią Polski, z jej kulturą i tradycją. Zwiedziliśmy Wawel, Katedrę z Panteonem wybitnych Polaków, Stare Miasto, Kościół Mariacki, Sukiennice, Muzeum Narodowe. Podziwialiśmy dzieła naszych wybitnych twórców: Wita Stwosza, Stanisława Wyspiańskiego, Jana Matejki i wielu innych.

Chcielibyśmy ogromnie podziękować organizatorom konkursu za możliwość odwiedzenia Polski, za doskonałą organizację i opiekę nad uczestnikami gali. Liczymy, że w przyszłym roku Polska Szkoła Społeczna przy ZPB w Grodnie znowu weźmie udział w konkursie Patria Nostra. Jest to bowiem świetny sposób promowania historii Polski i przybliżania jej dziejów Polakom, mieszkającym poza granicami Macierzy.

Drużyna PSS przy ZPB w Grodnie wyraża wdzięczność prezes ZPB Andżelice Borys, Dyrektor PSS przy ZPB w Grodnie Anżelice Orechwo za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu na galę konkursową, a dziennikarzowi telewizyjnemu Janowi Romanowi za pomoc w przygotowaniu pracy konkursowej.

Sławomir Olszewski, nauczyciel historii w PSS przy ZPB w Grodnie i opiekun drużyny, biorącej udział w konkursie

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content