HomeSportPolacy z Białorusi na podium Igrzysk Polonijnych!

Polacy z Białorusi na podium Igrzysk Polonijnych!

Reprezentacja Związku Polaków na Białorusi zdobyła puchar za zajęcie trzeciego miejsca w drużynowej klasyfikacji medalowej XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, które odbyły się w dniach 25 lutego – 2 marca w Krynicy Zdroju.

Podium drużynowe XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych: I miejsce – Czechy, II – Litwa i III – Białoruś

Nasi sportowcy zdobyli ogółem 12 złotych, 11 srebrnych i 15 brązowych medali, ustępując pierwsze i drugie miejsca na drużynowym podium tylko takim polonijnym potęgom sportowym jak Czechy (21-11-17) i Litwa (14-18-12).

Ogółem w Igrzyskach wzięło udział 650 Polaków z 22 krajów i czterech kontynentów – Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii.

W składzie 70-osobowej reprezentacji ZPB znaleźli się sportowcy z Grodzieńszczyzny, Ziemi Mińskiej i Brzeskiej. Walczyli o najcenniejsze trofea Igrzysk z rodakami z całego świata w narciarstwie alpejskim, biegowym, snowboardzie, short tracku i innych dyscyplinach.

Najwięcej krążków do drużynowego koszyka medalowego włożyli nasi chodziaże z kijkami (nordic walking), zdobywając całe podium w kilku kategoriach wiekowych, również w najbardziej prestiżowej – mężczyzn na dystansie 6 kilometrów, w której z wynikiem 43 minuty 19 sekund zdeklasował rywali nasz Mistrz Europy z 2016 roku na dystansie 21 kilometrów – prezes Białoruskiej Federacji Nordic Walking Andrzej Dziedziewicz.

Przemawia Andrzej Dziedziewicz, prezes Białoruskiej Federacji Nordic Walking

Najwięcej – pięć drużyn – wystawili nasi reprezentanci w jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin Igrzysk – Turnieju Rodzinnym, rozegranym na deptaku w Krynicy Zdroju. Do ścisłego finału w tej konkurencji weszło kilka polskich rodzin z Białorusi, z których z ogromnym wyprzedzeniem zdeklasowała rywali, zdobywając ostatnie „złoto” Igrzysk, Rodzina Czeczko.

Uroczyste podsumowanie zmagań polonijnych sportowców z całego świata i zamknięcie Igrzysk odbyło się w holu hotelu Krynica, gdzie puchar za zajęcie III miejsca w drużynowej klasyfikacji medalowej odebrał w towarzystwie zawodników z Białorusi kapitan naszej reprezentacji – wiceprezes ZPB i prezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół” Marek Zaniewski.

Puchar odebrał Marek Zaniewski, kapitan reprezentacji Polaków z Białorusi

Marek Zaniewski, wiceprezes ZPB i prezes działającego przy ZPB Polskiego Klubu Sportowego „Sokół”

Zmaganiom sportowców przez cały czas trwania XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Krynicy Zdroju przyglądała się, kibicując naszej reprezentacji prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys.

Przemawia prezes ZPB Andżelika Borys

Andżelika Borys wzięła także udział w wieńczących Igrzyska Polonijnych Obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, które odbyły się na Zamku Królewskim na Wawelu 2 marca. Prezes ZPB wraz z przedstawicielami Senatu RP, Polaków i Polonii za Granicą, wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senatorem Arturem Warzochą, senatorem Kazimierzem Wiatrem, doradcą Prezydenta RP Piotrem Nowakiem, biskupem Wiesławem Lechowiczem, Delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, prezesem Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariuszem Piotrem Bonisławskim, prezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzejem Kraśnickim i innymi dostojnikami wzięła udział w uroczystej sesji, na Zamku Królewskim na Wawelu. Podczas sesji prof. Andrzej Nowak przedstawił prelekcje pt. „Rolę emigracji i Polonii w odzyskaniu Niepodległości Polski”, a uczestnicy wygłosili okolicznościowe przemówienia z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po uroczystościach na Zamku Królewskim ich uczestnicy wspólnie z delegacjami polonijnych sportowców z różnych krajów świata, w tym z Białorusi, uczestniczyli we Mszy św. w Katedrze Wawelskiej.

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Krynicy Zdroju tradycyjnie stały się okazją nie tylko do rywalizacji sportowej. Być może najważniejsze podczas nich były spotkania i rozmowy rodaków z różnych stron świata, a także zawiązywanie nowych i umacnianie starych więzi przyjacielskich. Najistotniejszym wymiarem tego święta sportu i rozsianych po świecie Polaków było to, że mimo ostrej sportowej rywalizacji nikt z uczestników Igrzysk nie czuł się przegrany, gdyż – jak ktoś słusznie zauważył – w Igrzyskach Polonijnych startują sportowcy z całego świata, ale wygrywają w nich zawsze Polacy!

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Krynicy Zdroju:

Burmistrz Krynicy Zdrój Dariusz Reśko, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski i marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski

Na stokach Igrzysk zauważyliśmy marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego

Reprezentantki drużyny z Białorusi prezentują przysmaki białoruskiej kuchni

 

Znadniemna.pl

Najnowsze komentarze

  • fajny klub … wielka nazwa 'igrzyska polonijne’ … 'na podium’ to chyba sie kazdy dostanie z klubu 🙂
    lubie kluby ale nazwy to takie moze troche za 'pompatyczne’?

Skomentuj

Skip to content