HomeHistoriaBiegi Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych w Wołkowysku i Lidzie

Biegi Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych w Wołkowysku i Lidzie

Drugą edycję Biegu Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych zorganizował 1 marca w Wołkowysku miejscowy oddział Związku Polaków na Białorusi. Podobną akcją obchodzili po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych również działacze ZPB w Lidzie.

Uczestnicy Biegu Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych w Wołkowysku

Na starcie Biegu w Wołkowysku stanęło 30 zawodników. Najmłodszy z nich miał 7 lat, a najstarszy – 50. Trasa biegu wyniosła w tym roku 1,5 kilometra – o pół kilometra więcej niż w ubiegłorocznej edycji tych patriotycznych zawodów sportowych.

Zawodnicy musieli się zmierzyć nie tylko ze sobą, lecz także z mroźną aurą – temperatura tego dnia wynosiła w Wołkowysku minus 15 stopni i wiał silny wiatr. Ze względu na warunki pogodowe w biegu nie odważyli się wystartować wszyscy przybyli na Bieg Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych. Zasilili oni szeregi kibiców, którzy zgromadzili się na mecie, ustanowionej obok zbiorowej mogiły rozstrzelanych przez NKWD wołkowyskich harcerzy. Tutaj odbyła się dekoracja zwycięzców i wręczenie uczestnikom pamiątkowych medali, dyplomów i pamiątek.

Miejsca na podium II Biegu Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych w Wołkowysku zdobyli:

I miejsce – Paweł Olchowik;
II miejsce – Walery Stiepaniszyn;
III miejsce – Witalij Gricko.

Zwycięzcy Biegu w Wołkowysku

Po zakończeniu zmagań sportowych, dekoracji zwycięzców i uczestników biegu przy grobie harcerzy odbył się Apel Pamięci, przygotowany przez uczniów, działającej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku Polskiej Szkoły Społecznej. Uczniowie zapalili też Ognisko Pamięci ku czci poległych polskich patriotów oraz wspólnie z zawodnikami i kibicami odmówili modlitwę.

Uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy Oddziale ZPB w Wołkowysku odczytują Apel Pamięci

Ognisko Pamięci w Wołkowysku

II Bieg Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych w Wołkowysku odbył się pod patronatem Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z siedzibą w Warszawie. Ta organizacja zabezpieczyła także organizatorów w koszulki dla zawodników oraz ufundowała medale i dyplomy.

Druga edycja wołkowyskiego Biegu Pamięci Kresowych Żołnierzy Wyklętych zgromadziła więcej uczestników niż ubiegłoroczna, w której wystartowało około dwudziestu zawodników. Zawdzięczając wsparciu organizacyjnemu i materialnemu ze strony Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej tegoroczne zawody reprezentowały też wyższy niż rok wcześniej poziom.

Kolejnym sukcesem organizatorów wołkowyskiego Biegu jest to, że za ich przykładem w tym roku pierwszą edycję Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizował Oddział ZPB w Lidzie.

Na starcie Biegu w Lidzie

Na trasie Biegu w Lidzie

Tam także po zawodach ich uczestnicy i kibice modlili się za dusze poległych polskich bohaterów i zapalili na ich cześć Ognisko Pamięci.

Modlitwa przy Ognisku Pamięci w Lidzie

W lidzkim Biegu miejsca na podium podzielili między sobą:

I miejsce – Daniel Kiel;
II miejsce – Dominik Tomaszewicz;
III miejsce – Szymon Samokar.

Maria Tiszkowska z Wołkowyska

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content