HomeOświataSpotkania ze Świętym Mikołajem dzieci, uczących się języka polskiego

Spotkania ze Świętym Mikołajem dzieci, uczących się języka polskiego

Ponad dwieście dzieci, uczących się języka polskiego w szkołach Grodna i rejonu grodzieńskiego przybyło w niedzielę, 22 stycznia, do Grodna na noworoczne spotkanie ze Świętym Mikołajem, zorganizowane przez Związek Polaków na Białorusi.

Związek Polaków na Białorusi na spotkaniu ze Świętym Mikołajem reprezentowała osobiście prezes ZPB Andżelika Borys. Uroczystość zaszczycili obecnością także reprezentacja Konsulatu Generalnego RP w Grodnie w osobach konsulów: Anny Walczak oraz Leszka Wanata.

Przemawia konsul RP w Grodnie Leszek Wanat

Czekając na pojawienie się Świętego Mikołaja dzieci zaprezentowały zgromadzonym na uroczystości gościom, rodzicom i pedagogom program artystyczny, na który złożyło się śpiewanie polskich piosenek i recytowanie polskich wierszy o tematyce zimowej, noworocznej i bożonarodzeniowej.

Przemawia prowadząca Swietłana Timoszko, nauczycielka języka polskiego

Ogółem w koncercie wystąpiły dzieci z kilkunastu grodzieńskich i podgrodzieńskich szkół państwowych, w których istnieje nauczanie języka polskiego.

Apogeum uroczystości stało się wołanie Świętego Mikołaja, który, skarżąc się na zaśnieżone drogi, przybył do polskich dzieci Grodna i okolic ze słodkimi prezentami.

Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys

Jak ujawniła w rozmowie z nami w kuluarach spotkania prezes ZPB Andżelika Borys Świętemu Mikołajowi w zgromadzeniu słodyczy w ilości, wystarczającej do rozdania wszystkim przybyłym na spotkanie dzieciom, pomogli liczni partnerzy ZPB w Polsce, a mianowicie: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła oraz Roman Kirstein, pierwszy Przewodniczący MKZ NSZZ Solidarność w Opolu.

Anna Walczak, konsul RP w Grodnie

Anżelika Orechwo, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie

Po zakończeniu spotkania dla dzieci, uczących się języka polskiego w szkołach Grodna i okolic, salę aktową ZPB wypełnili, oczekujący na Świętego Mikołaja uczniowie Polskiej Szkoły Społecznej przy ZPB w Grodnie. Powitani przez dyrektor szkoły Anżelikę Orechwo, prezes ZPB Andżelikę Borys oraz przez panią konsul Annę Walczak, uczniowie szkoły zaprezentowali swoje zdolności artystyczne, śpiewając polskie kolędy, świąteczne piosenki oraz recytując poezję o Bożym Narodzeniu, zimie i Nowym Roku.

Zarząd Główny ZPB serdecznie dziękuje przedstawicielom władz Opola i Białegostoku za ufundowanie prezentów, które Święty Mikołaj mógł rozdać dzieciom, uczącym się języka polskiego w Grodnie i okolicy.

Znadniemna.pl

Brak komentarzy

Skomentuj

Skip to content